ABD Uzay Komutanı Raymond: Rusya’nın uzaydaki imkanları Washington’da endişe yaratıyor

ABD Uzay Komutanı Raymond: Rusya'nın uzaydaki imkanları Washington'da endişe yaratıyor
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

ABD Hava Kuvvetleri Uzay Komutanı General Jay Raymond, Rusya ve Çin’in uzay alanındaki imkanlarının endişe yarattığını söyledi.

New York Times gazetesine demeç veren Raymond, “Bugün gözlemekte olduğumuz tehdit çok ciddi. Hem Çin hem de Rusya, çeşitli güç seviyelerinde çok sayıda lazer sistemine sahip. Karadan imha etme veya zarar verme amacıyla ya da bizim imkan ve kabiliyetlerimizi yok etmek için uyduları kullanabiliyorlar. Her iki ülke de, endişe yaratan imkanlara sahip” dedi.

Adını belirtmeden Rus uydularından birini ‘matruşka’ bebeklerine benzettiğini kaydeden Raymond, bunun alçak dünya yörüngesinde ABD uydularının imha edilmesi için geliştirildiğini ifade etti.

ABD Uzay Komutanlığı, aralık yaptığı bir açıklamada Rusya’nın uyduları imha etme amacı taşıyan bir füze test ettiğini öne sürmüştü. Nisan 2020’de de ABD’den benzer yönde suçlamalar gelmişti.

Washington’un iddialarına yanıt veren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin bu iddialarla uzaya silah yerleştirme planlarına meşruiyet kazandırmaya çalıştığını vurgulamıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!