ABD’den Hindistan’a 2.42 milyar dolar değerinde P-8I tipi keşif uçağı satışına onay

ABD'den Hindistan'a 2.42 milyar dolar değerinde P-8I tipi keşif uçağı satışına onay
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

ABD Dışişleri Bakanlığı, Hindistan’a 2.42 milyar dolara P-8I tipi keşif uçakları ile bunlarla ilgili ekipman satışına onay verdi.

ABD Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Hindistan’a tahmini maliyeti 2.42 milyar dolar olan 6 adet P-8I uçağı ve ilgili ekipmanlarının satışına onay verilmesine karar verdi” ifadeleri kullanıldı.

Satış onayına ilişkin Kongre’ye tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada, satış paketinde 6 uçağın yanı sıra, 8 adet Çok Fonksiyonlu Bilgi Dağıtma Sistemi, 42 adet füze uyarı sensörü, 14 adet Global Konumlandırma Sistemi (GPS) ve birçok yedek parça ile yazılım destek sisteminin yer aldığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın silah satış onayları sadece ABD yönetimi açısından satışın bir mahzuru olmadığı anlamına geliyor. ABD Kongresi’nin 30 iş günü içinde bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda, yönetim satışın yapılmasına onay verilen ülke ile satış paketinin içeriği için görüşmelere başlıyor.

Bu görüşmelerin sonunda ABD, o ülkeye bir teklif mektubu sunuyor. Teklife olumlu yanıt aldığı takdirde de tedarik işlemi gerçekleşiyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!