Almanya ve Çin Arasındaki Ticaret Dengesi Değişti

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Almanya’nın En Önemli Ticaret Ortağı ABD’den Çin’e Kaydı

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Almanya’nın en önemli ticaret ortaklarını açıkladı. Buna göre, Almanya’nın Çin ile olan mal ticareti dengesi değişti. Çin, Almanya’nın en önemli ticaret ortağı konumunu ABD’ye kaptırdı.

Çin, Almanya’nın En Önemli Mal Tedarikçisi

Almanya’nın en önemli mal tedarikçisi olan Çin, 2024 yılının ilk çeyreğinde 36 milyar Euro’luk mal ticareti hacmiyle Almanya’nın dış ticaretinde ikinci sırada yer aldı. Çin, Almanya’nın toplam ithalatındaki yüzde 10,9’luk payıyla öne çıktı.

Önemli İthalat Kalemleri

2024 yılının ilk çeyreğinde Almanya, günlük yaşama yönelik ürünlerin yanı sıra enerji dönüşümüne yönelik malları da Çin’den ithal etti. Fotovoltaik sistemler, taşınabilir bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve lityum-iyon bataryaların büyük bir kısmı Çin’den geldi. Almanya’ya ithal edilen elektrikli otomobillerin yüzde 25,9’u da Çin’den temin edildi.

İhracat ve Dış Ticaret Açığı

Almanya, Çin’e motorlu taşıt ve araç parçaları başta olmak üzere 5,9 milyar Euro değerinde mal ihraç etti. Ancak, Almanya’nın Çin’e yönelik dış ticaret açığı ilk çeyrekte 12 milyar Euro olarak gerçekleşti.

Bu verilere göre, Almanya ve Çin arasındaki ticaret dengesinde önemli değişimler yaşandığı görülüyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!