Almanya’dan Zekeriya Öz’e 145 ülkede geçerli ‘İlticacı pasaportu’

Almanya’dan Zekeriya Öz’e 145 ülkede geçerli 'İlticacı pasaportu'
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Almanya tarafından FETÖ firarisi eski savcı Zekeriya Öz’e 145 ülkeye giriş sağlayan özel ‘İlticacı pasaportu’ verildiği öğrenildi.

Türkiye’den kaçan FETÖ firarilerinin Almanya’da ‘koruma altına alındığına’ yönelik iddialara bir yenisi eklendi.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberinde, FETÖ firarisi eski savcı Zekeriya Öz’e 145 ülkede geçerli olan ‘İlticacı pasaportu’ verildiği belirtildi. 

Zekeriya Öz’ün, bir süre önce Almanya’dan Dubai’ye gidip döndüğü, ardından da Speyer yerine kumarhanesi ile meşhur başka Alman kentine yerleştiği bilgileri geliyor. Zekeriya Öz’ü gördüğünü belirten birkaç kişi, “Sürekli tip değiştiriyor ve hep bir kaç kişiyle beraber dolaşıyorlar” diyor. En son Mannheim meydanında gözü morartılan ve Lale Restoran’da görülen Zekeriya Öz’ün o günden beri sürekli yer değiştirdiği belirtiliyordu.

Öz’e de, Almanya tarafından iltica hakkı tanınan kişilere verilen ‘İlticacı pasaportu-Konventionspass’ verildiği belirtiliyor.

Almanya’nın, Cenevre Sözleşmesi’nin 28. maddesi uyarınca düzenlediği pasaport, 145 ülkede geçerli. Ancak bu pasaport Birleşik Arap Emirlikleri ile Dubai’de geçmiyor. Öz’ün buralara 10 yıllık olan Türk pasaportu ile gidip geldiği ya da özel vize aldığı sanılıyor. Öz zaten, Türk pasaportunu kullanarak Türkiye’den kaçmıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!