Antartika’da dev buz kütlesi buz sahanlığından koptu

Antartika'da dev buz kütlesi buz sahanlığından koptu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Araştırmacılar, Manhattan Adası’nın 20 katı büyüklüğünde olan buz kütlesinin Brunt Buz Sahanlığı’ndan ayrıldığını bildirdi. Buz kütlesinin sürüklenerek kıyıdan uzaklaşabileceği veya buz sahanlığı yakınında yerini koruyabileceğini belirtildi.

Antartika‘nın batısındaki Brunt Buz Sahanlığı‘ndan, 1270 kilometrekarelik bir buz kütlesinin koparak ayrıldığı bildirildi.

LOOK: A crack called the ‘North Rift,’ formed on the Brunt Ice Shelf, was seen in Antarctica on Friday, February 26, 2021.

(?: BRITISH ANTARCTIC SURVEY/Handout via Reuters) pic.twitter.com/YeQWGNTgOv

— ABS-CBN News (@ABSCBNNews) February 28, 2021

​Buz sahanlığının kuzey kısmında Kasım 2020’de meydana gelen yarık gelişerek kopma noktasına geldi.

Britanya Antartika Araştırma Kurumu (BAS), ocak ayı boyunca günde yaklaşık 1 kilometre hızla ilerleyen yarığın, dün sabah saatlerinde 1270 kilometrekarelik bir kütlenin sahanlıktan ayrılmasına yol açtığını bildirdi.

Araştırmacılar, Manhattan Adası‘nın 20 katı büyüklüğündeki kütlenin sürüklenerek kıyıdan uzaklaşabileceği veya buz sahanlığı yakınında yerini koruyabileceğini belirtti.

Kopuşun, doğal sürecin parçası olduğunu ifade eden uzmanlar, küresel iklim değişikliğinden kaynaklanan sıcaklık değişimlerinin etkisine dair sonuçlara varmak için daha detaylı araştırma yapılması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

150 metre kalınlığındaki Brunt Buz Sahanlığı, Antartika kıyısında her yıl 2 kilometre batıya doğru sürükleniyor. Bu hareketin sonucu olarak bölgede buz dağları ve büyük buz kütleleri oluşuyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!