Araçlara ‘Acil İlaç’ Yazmak Trafik Kurallarına Aykırı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Trafikte ‘Acil İlaç’ İbaresi Kullanımı Artıyor

Trafikte, park edilmeyecek yerlere park eden, duraklama yasağı olan noktalarda duran ve hız sınırlarını aşan araçlara sık sık rastlanmaktadır. Son yıllarda özellikle ‘acil ilaç’ ibareli araçların sayısında artış gözlemlenmektedir.

‘Acil İlaç’ Öncelik Sağlamıyor

Türkiye’de Trafik Kanunu’na göre ‘acil ilaç’ diye bir kavram bulunmamaktadır. Dolayısıyla, araçların üzerine ya da ön camına ‘acil ilaç’ yazılması, o araca herhangi bir trafik önceliği veya hak sağlamamaktadır. Tüm araçlar gibi ilaç taşıyan araçlar da trafik kurallarına uymak zorundadır.

Trafikte Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçlar Açıkça Belirlenmiştir

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Onursal Başkanı ve Trafik Uzmanı İhsan Memiş’e göre, Trafik Kanunu net bir şekilde hangi araçların geçiş üstünlüğüne sahip olduğunu belirtmektedir. Bu araçlar arasında ‘acil ilaç’ taşıyan araçlar yer almamaktadır. Dolayısıyla, ‘acil ilaç’ yazılı araçların da trafik kurallarına uyması gerekmektedir.

2024 yılı itibariyle yetkisiz çakar takmak ve trafikte kullanmanın cezası 6.440 TL’dir. Trafikte geçiş üstünlüğü olan araçlar ise net bir şekilde Kanun’da belirtilmiştir. Ancak, zorunluluk olmadığı durumlarda geçiş üstünlüğü kullanılması yasaktır.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!