Beyaz Saray: İran, nükleer anlaşma yükümlülüklerine tam olarak geri dönerse ABD de aynısını yapacak

Beyaz Saray: İran, nükleer anlaşma yükümlülüklerine tam olarak geri dönerse ABD de aynısını yapacak
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, İran’ın nükleer anlaşma koşullarına yeniden dönmesi durumunda ABD’nin de aynı şeyi yapacağını söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde Joe Biden yönetiminin İran ile ilgili politikasını değerlendirdi.

Psaki, ABD’nin İran ile nükleer anlaşma konusuna bütüncül baktığını ve sadece tek bir konu başlığından dolayı bu sürecin askıda kalmasını istemediklerini belirtti.

Tahran’ın ‘önce ABD anlaşmaya geri dönsün’ yönündeki çağrısını değerlendiren Psaki, “Anlaşmadan bizden önceki yönetim çıkmıştı. Başkan Biden’ın ise nükleer anlaşma konusuna yaklaşımı dün ne ise bugün de aynı şekildedir: Eğer İran, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) anlaşması yükümlülüklerine tam olarak geri dönerse ABD de aynısını yapacaktır” ifadelerini kullandı.

İran bayrağı
© REUTERS / Morteza Nikoubazl
İran: Yaptırımlar petrol gelirinde yaklaşık 100 milyar dolar zarara neden oldu

Beyaz Saray Sözcüsü, nükleer anlaşma sürecine ilişkin müzakerelerin başlayabilmesi için ‘topun İran’ın sahasında olduğunu’ vurguladı.

‘Myanmar’daki darbeye karşı gerekli yasal adımlara hazırlanıyoruz’

Sözcü Psaki, Myanmar’daki darbeyi en hızlı şekilde kınayıp yapılan şeyi ‘darbe’ olarak nitelendirdiklerini ve yaptırımlar için gerekli yasal adımları atmak üzere hazırlık yaptıklarını belirtti.

Psaki ayrıca, Çin’in Myanmar’da yaşananlar karşısında sessiz kalmasından dolayı endişe duyduklarını sözlerine ekledi.

Putin görüşmesinde ‘START-3’ detayı

Öte yandan Psaki, Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesine de atıf yaparak, Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (START-3) uzatılması takviminin dar olması nedeniyle iki ismin söz konusu görüşmeyi yaptığını söyledi.

Sözcü, bu görüşmede, Biden’ın Putin’e ‘Rusya’nın birçok adımından dolayı duyduğu endişeyi de’ dile getirdiğini kaydetti.

Psaki, Biden’ın hala neden Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmediği ile ilgili bir soruya, “Başkan henüz tüm küresel liderlerle görüşmedi, elbette görüşeceklerdir” yanıtını verdi.

© AP Photo / Evan Vucci
Trump, Senatodaki azil yargılamasında ifade vermeyecek

‘Trump kararı Senato’ya aittir’

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Senato’da yarın başlayacak olan azil yargılamasına ilişkin Başkan Biden’ın pozisyonu sorulan Psaki, “Bu karar artık Senatoya aittir. Başkan Biden artık Senat’oda değil, Trump’ın başkanlık için uygun olmadığını düşündüğü için seçimlere girdi ve kazandı. Artık ülke meselelerine odaklanmış durumda” değerlendirmesini yaptı.

Psaki ayrıca, Trump’ın istihbarat brifinglerini alıp almaması kararının ilgili kurumlarda olduğunu ancak Biden’ın ‘Trump’ın bu brifingleri almaması gerektiğine inandığını’ ifade etti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!