BİLGİ’li öğrencilerin tasarımları podyumda görücüye çıktı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü mezun adaylarının koleksiyon çalışmalarını sergilediği yılsonu defilesi santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşti. BİLGİ’li öğrenciler tarafından hazırlanan defilede 85 tasarım sunuldu. Tasarımlarda Çatalhöyük’ten Osmanlı işlemelerine, punk kültüründen Art Nouveau’ya birçok tema ve akım modaya yansıtıldı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

İstanbul Bilgi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü mezun adayları, koleksiyon çalışmalarını dün santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşen defilede sergiledi. BİLGİ Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nün 4 sene boyunca “yaparak öğrenme” yöntemleri ile verilen uygulamalı derslerin öğrenim kazanımlarını ortaya koymak amacıyla düzenlediği defilede 25 öğrencinin mezuniyet projeleri için hazırladığı 85 tasarım sergilendi. Koleksiyon geliştirme dersi kapsamında hazırlanan defilede dersin yürütücüsü Öğretim Görevlisi Mehlika Orakçıoğlu’nun danışmanlığında öğrenciler tasarımdan dikişe tüm süreçleri üstlenerek özgün çalışmalara imza attı.

2018 yılından bu yana her sene düzenlenen defile, pandemi döneminin ardından yeniden yüz yüze seyircilerini ağırladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Fuat Beyazıt, “Öğrencilerimizin birbirinden özgün eserleri, bu kadar yaratıcı olabilmesi hayatta güzel şeyler olacağına dair bir umut doğuruyor. Öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz çok büyük bir emek verdi. Tasarım camiasından misafirlerimizin de öğrencilerimize bu önemli günde destek vermeleri oldukça değerli” dedi.

Ülkemizde ihracat rekorlarıyla anılan, BİLGİ’li mezunların da kendilerine yer bulduğu tekstil ve giyim sektörünün önde gelen isimleri ve tasarımcılar da defilede izleyici olarak bulundu. BİLGİ’li mezun adayları özgün tasarımlarını tekstil sektörü profesyonelleriyle buluşturdu.

Defilede sergilenen tasarımlarda 2023-2024 renk ve trendlerine yer verilerek Çatalhöyük’ten Osmanlı işlemelerine, mitolojik sembollerden Art Nouveau’ya birçok tarihi ve güncel tema da işleniyor. Aksesuar, kumaş tasarımı ve dikiş gibi tüm süreçleri öğrencilerin üstlendiği çalışmalarda sürdürülebilirlik, dijitalleşme, kültürel miras, popüler kültür, punk kültürü, cinsiyet ve göç gibi farklı temalar modaya yansıtıldı.

Defilede İstanbul Bilgi Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri Ayşenur Balıkçı, Aysima Yazar, Berk Yılmaz, Beyza Arslanalp, Bilgenaz Akyel, Dilara Tamtürk, Dilek Bilge, Duru Dodanlı, Ece Uslu, Eda Özdemir, Efsun Gölgeli, Elif Kar, Gamze Çelik, Gaye Nişlioğlu, Haldun Sumerman, Kaan Karakoç, Lal Kulaberoğlu, Leman Guluzade, Melek Darcan, Merve Abedan, Ömer Ulger, Pelinsu Sağ, Ru’aa Zeitoun, Senem Kaplan ve Sinan Özen’in tasarımları yer aldı.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hakkında:

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 1996 yılında “Okul için değil, yaşam için öğrenmeli” mottosuyla Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla kurulmuştur. Bugün 20.000’i aşkın öğrencisi ve 55.000’e yakın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Hukuk, İletişim, İşletme, Mimarlık, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Sağlık Bilimleri ile Sosyal ve Beşeri Bilimler fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 150’yi aşkın ön lisans, lisans ve lisansüstü program sunmaktadır. WASC Senior College and University Commission (WSCUC) tarafından akredite edilen İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türkiye’de kurumsal düzeyde uluslararası akreditasyona sahip tek üniversite olma özelliği taşımaktadır. Üniversitenin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere ve Kuştepe olmak üzere üç kampüsü bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

asdas
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!