BM Yetkilisi Ukrayna’daki Sağlık Durumunu Değerlendirdi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Habicht, Harkiv’deki Çatışmaların Arttığını Açıkladı

BM Cenevre Ofisi yetkilisi Habicht, Ukrayna’daki güncel sağlık durumuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Son iki haftada Harkiv’deki çatışmaların ciddi anlamda arttığını belirterek, çatışmaların etkilerine dikkat çekti.

Yerinden Edilen Kişi Sayısı 14 Bini Aştı

Habicht, birkaç gün içinde 14 binden fazla kişinin yerinden edildiğini ve yaklaşık 189 bin kişinin hala Rusya sınırının 25 kilometre yakınında yaşadığını açıkladı. Bu insanların devam eden çatışmalar nedeniyle ciddi risklerle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Elektrik Kesintileri Nedeniyle Sorunlar Yaşanıyor

Ukrayna genelinde halkın kritik enerji tesislerine yapılan saldırılar nedeniyle elektrik kesintileri konusunda sorunlar yaşandığını belirten Habicht, çatışmaların konutlar ve sivil altyapı üzerinde ağır hasarlar bıraktığını da aktardı.

Rusya-Ukrayna Savaşının Etkileri

Habicht, Harkiv’de düzenlenen füze saldırısında hayatını kaybedenlerin yanı sıra yaralananların olduğunu hatırlatarak, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle sağlık sisteminin ciddi zararlar aldığını belirtti. Sağlık sisteminin kış döneminde işleyebilmesi için acil hazırlıklar yapılması gerektiğini vurguladı.

Rusya’nın Açıklamaları

Son aylarda Ukrayna ordusunun Rusya’nın Belgorod şehrine yönelik füze saldırıları düzenlemesine de değinen Habicht, Rusya’nın Kiev yönetimini suçlamalarıyla ilgili bilgi verdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın Harkiv bölgesinde güvenli bir tampon bölge kuracaklarını ve Harkiv’i ele geçirme gibi bir planlarının olmadığını açıkladığını belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!