Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü Öğrencileri’nden Melih Bulu açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü Öğrencileri'nden Melih Bulu açıklaması
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü Öğrencileri, Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektörlüğe atanmasının ardından yaşanan olaylarla ilgili yaptıkları açıklamada, gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması ve Bulu’nun istifa etmesi çağrısını yinelediler.

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü Öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu ile ilgili bir açıklama yayınladı. 

Alman düşünür Walter Benjamin’in “İçinde yaşadığımız ‘olağanüstü hal’ istisna değil, kuraldır” sözünü hatırlatan enstitü öğrencileri, açıklamada Bulu’nun atanmasının ardından yaşanan eylemlilik sürecini ‘zorbalık’ olarak nitelendirerek “Zorbalığın olduğu yerde her zaman direniş de vücut bulur” ifadelerine yer verdi.

Yaşanan olaylarda çok sayıda öğrencinin gözaltına alınmasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan öğrenciler, gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması talebinde bulundu ve rektör Bulu’nun istifa etmesi gerektiği görüşünü dile getirdi. 

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğrencilerinin açıklaması şu şekilde: 

“Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum olarak atanması, yıllardır yaşadığımız OHAL uygulamalarının bir başka örneği olarak karşımıza çıktı. Üniversitemiz ilk günden beri barikatlarla, TOMA’larla, ‘akrep’lerle ve uzun namlulu silahlarla abluka altında. Bir aydır üniversitenin bütün bileşenleri bu hukuksuzluğa ve polis şiddetine direniyor. Başından beri taleplerimiz sadece üniversitemiz özelinde değil, bütün Türkiye’de eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk bir üniversite sistemine yönelik oldu. Tam da bu yüzden her yerden yükselen dayanışma sesleri, sesimizle birleşip muktedirlerin kulaklarında çınlayan, ezilenlerin yüreklerinde yer eden bir haykırışa dönüştü.

Bütün saldırılara, hedef göstermelere, zora ve zorbalığa karşı hala aynı noktadayız: Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz. Üniversitemizin kapısına kelepçe vurulması, kulüp odalarına yapılan baskınlar, BÜLGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün hedef gösterilmesi ve resmi adaylık sürecinin kaldırılması, evlerimizin gece yarısı basılması, hukuksuz bir şekilde yapılan gözaltı ve tutuklamalar bizleri yıldıramayacak. Bizler, muktedirlerin hayalini dahi kuramayacakları haklı ve onurlu bir yerden sesleniyoruz. Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğrencileri olarak bir kere daha taleplerimizi yineliyoruz:

● Tutuklanan, ev hapsinde tutulan ve gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.

● Üniversitemizi abluka altına alan polis ordusu geri çekilmelidir.

● Melih Bulu ve bütün kayyum rektörler istifa etmelidir.

● Bütün Türkiye’de rektörlük seçimleri üniversitelerin tüm bileşenlerinin katılımıyla yapılmalıdır.

İrademizi kıramayacaksınız, direnişimizi teslim alamayacaksınız,

Baş eğmedik, eğmeyeceğiz,

Aşağı bakmayacağız.”

 

 

 

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!