Bugüne dek 2 milyondan fazla kişinin aşılandığı İngiltere’de toplu aşılama başladı: Hedef, 15 Şubat’a dek 15 milyon kişi

Bugüne dek 2 milyondan fazla kişinin aşılandığı İngiltere'de toplu aşılama başladı: Hedef, 15 Şubat'a dek 15 milyon kişi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Yeni tip koronavirüs pandemisine karşı aşılamayı ilk başlatan ve en hızlı ilerleten ülkeler arasında Britanya’da, şubat ortasına dek 15 milyon kişi hedefiyle toplu aşılamaya geçildi.

Bugün İngiltere’de bazısı spor bazısı konferans salonu olan 7 büyük toplu aşılama merkezinde yaşlılar ve sağlık çalışanları için toplu aşılama başladı.

Başvuru yapan kişiler, verilen randevu saatinde kendilerine en yakın merkeze giderek aşı yaptırabiliyor.

Londra, Bristol, Surrey, Newcastle, Manchester, Stevenage, Birmingham’daki merkezlerde, dakikada 4 kişi aşılanabiliyor.

İlk aşamada günlük 200 bin, gelecek haftalarda 1 milyon kişiye aşı yapılması hedefleniyor.

Bristol’de bir stadyumdan dönüştürülen toplu aşılama merkezini ziyaret eden Başbakan Boris Johnson, aralık ayının başından bugüne kadar Kovid-19’a karşı 2 milyondan fazla kişiye aşı yapıldığını duyurdu.

Başbakan Johnson, bugüne dek yaklaşık 2.4 doz aşı yapıldığını, 2 milyon civarında kişiye 1 ya da 2 doz aşı uygulandığını, bunların yüzde 40’ının 80 yaşın üzerinde olduğunu açıkladı.

“Zamana karşı yarış veriyoruz, çünkü Ulusal Sağlık Hizmeti’mizin (NHS) karşı karşıya olduğu tehdidin, baskının, yopun bakım birimlerindeki talebin, ventilatörlü yataklar üzerindeki baskının, hatta bazı yerlerde oksijen eksikliğinin hepimiz farkındayız” diye konuşan Johnson, “Çok tehlikeli bir andayız” vurgusunu yaptı.

Başbakan, ‘toplu aşılama başladı diye rehavete kapılmanın yapacakları en kötü şey olacağının’ altını çizdi.

Pazartesi toplu aşılama merkezlerinin açılması öncesi yaklaşık 200 bin doz aşı teslimatı yapıldı. İlerleyen günlerde haftada 2 milyon doz aşı tedarik edilmesi planlanıyor. Çalışmalara, gelecek günlerde bazı hastanelerle aile hekimlerinin yanısıra bazı eczanelerin de katılmasıyla aşı yapılan toplam yer sayısı yaklaşık 1200’e çıkacak.

Başbakan Johnson, şubat ortasına dek en az bir doz aşı olması gereken ve yaklaşık 15 milyon kişiyi kapsayan dört öncelikli grubu şöyle açıkladı:

1) Yaşlı bakım evlerinde kalanlar ile onlara bakan çalışanlar, 2) 80 yaş ve üstü herkes ve pandemiyle mücadelenin ön safındaki tüm sağlık çalışanları, 3) 75 yaş üstü herkes, 4) 70 yaş ve üstü herkes ve klinik olarak aşırı savunmasız kişiler…

Toplu aşılama bu aşamada ilk iki gruba uygulanıyor. 

Britanya, 8 Aralık’ta dağıtmaya başladığı BioNTech-Pfizer aşısından 40 milyon doz sipariş etti, 4 Ocak’ta kullanmaya başladığı Oxford-AstraZeneca aşısından 100 milyon doz sipariş etti, onay verdiği Moderna aşısının tedarikine ise baharda başlayacak.

Bugüne dek Kovid 19’un 3 milyondan fazla kişiye bulaştığı, 81 binden fazla can aldığı Britanya’da günlük ölümlerin 1000’i, vakaların 60 bini geçeceği endişesi hakim.

The Guardian, koronavirüsün mutasyon geçirmiş yüzde 70 daha bulaşıcı varyantı nedeniyle Londra’nın bazı bölgelerinde her 20 kişiden birine Kovid-19 bulaştığını yazdı.

BBC’ye konuşan Hükümetin Tıp Danışmanı Chris Whitty, durumun daha da kötüye gideceği uyarısında bulundu.

Gelecek birkaç haftanın ‘salgının en kötü haftaları’ olacağına öngören Whitty, “İnsanların hayatını kaybedenlerin oluşturduğu tabloyu anlamaması, korkunç” dedi.

Hastanede yatan Kovid-19 hastası sayısındaki rekor artışın sağlık hizmetleri üzerindeki baskısı nedeniyle karantina önlemlerinin daha da sıkılaştırılması planlanıyor. The Daily Telegraph’a göre, insanların birlikte yaşamadığı kişilerle egzersiz yapmalarının da yasaklanması bekleniyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!