Cinsel tacizle suçlanan New York Valisi Cuomo’nun ‘sağ kolu’ istifa etti

Cinsel tacizle suçlanan New York Valisi Cuomo’nun 'sağ kolu' istifa etti
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Cinsel tacizle suçlanan New York Valisi Andrew Cuomo’nun baş yardımcısı Melissa DeRosa, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Vali Cuomo’nun baş yardımcısı DeRosa, istifa açıklamasında, son iki yılın kendisi için ‘duygusal ve zihinsel olarak zorlayıcı’ olduğunu söyledi.

Breaking News: Melissa DeRosa, Governor Andrew Cuomo’s top aide, has resigned, less than a week after the New York State attorney general released a report concluding Cuomo had sexually harassed 11 women. https://t.co/dIinyb4YBt

— The New York Times (@nytimes) August 9, 2021

​New York halkına 10 yıldır hizmet etmekten onur duyduğunu vurgulayan DeRosa, “Eyaletimiz için, böylesine yetenekli ve görevine bağlı insanlarla birlikte çalışma fırsatını bulduğum için müteşekkirim” dedi.

New York Valisi Andrew Cuomo
© REUTERS / POOL
Eski asistanı, New York Valisi Cuomo hakkında cinsel taciz iddiasıyla suç duyurusunda bulundu

Andrew Cuomo ile uzun zamandır çalışan Melissa DeRosa, bu yılın başlarında valiliğin bakımevlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını konusunda halkı yanıltmasında rol aldığı iddiasıyla eleştirilmişti. DeRosa, New York Başsavcısı Letitia James’in 3 Ağustos’ta yayınlanan raporunda, Vali’yi cinsel tacizle suçlayan bir kadına karşılık verilmesine yardımcı olmakla suçlanmıştı.

İstifa, James’in 4 aylık bir soruşturma neticesinde Vali’nin birden fazla kadını taciz ettiği sonucuna ulaştıklarını duyurmasının ardından siyasi hayatı tehlikeye giren Cuomo’ya önemli bir darbe olarak yorumlanıyor.

Üç dönemdir görev yapan Demokrat Vali Cuomo’nun, cinsel taciz ve bakımevlerinde Kovid-19 salgını konusunda halkı yanıltmak gibi iddialarla New York Eyalet Meclisi’nde azledilmesinin gündemde olduğu bir dönemde DeRosa’nın istifası, strateji ekibinin en eski ve önemli üyelerinden birini daha kaybetmesi anlamına geliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!