Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Dijital Projelerini Tanıttı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu, Yatırımcılara Yönelik İki Dijital Proje Hakkında Bilgi Verdi

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu, ofisin yatırımcılara yönelik hizmete sunduğu iki dijital projeye ilişkin bilgi paylaştı. Projelerden ilkinin sanal yatırım asistanı olduğunu belirten Dağlıoğlu, “Chatbot projemizin, diğer bir ismiyle sanal yatırım asistanımızın tanıtım ve iletişim faaliyetlerimize büyük katkı sunacağına inancımız tam. Yapay zeka destekli sanal yatırım asistanı projemizin ilk fazı metin tabanlı.” dedi.

Sanal Yatırım Asistanı Projesi

Dağlıoğlu, asistanın ses ve görüntülü fazları için çalışmalara hemen başladıklarını ifade ederek, “Bu proje dil bariyerini neredeyse ortadan kaldırıyor. Başta yatırımcılar olmak üzere tüm ziyaretçiler, internet sitemizden yapay zeka desteğiyle 100’ü aşkın dilde ülkemizin uluslararası doğrudan yatırım ortamı hakkında bilgilere erişebilecekler.” şeklinde konuştu.

Uluslararası Doğrudan Yatırım Terimleri Sözlüğü Projesi

Dağlıoğlu, ikinci projenin 6 aylık süreç sonunda İngilizce hazırlanan Uluslararası Doğrudan Yatırım Terimleri Sözlüğü olduğunu açıkladı. Dağlıoğlu, sözlüğün uluslararası yatırımcılar başta olmak üzere tüm paydaşlar için bir başvuru kaynağı oluşturmayı amaçladığını belirtti. Sözlük, yapay zeka araçlarından etkin biçimde yararlanılarak hazırlandı.

“Sözlüğümüzü bu ana hedef kitlemiz doğrultusunda İngilizce olarak hazırladık. Önümüzdeki dönemde en çok ilgi gören ve merak edilen trend ve kavramlarla ilgili iletişimlerimiz de artarak sürecek.”

Yatırımcılara Yön Gösterecekler
“Sanal Yatırım Asistanı”na Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi internet sitesi üzerinden erişilebiliyor. Ayrıca, Ofisin uluslararası doğrudan yatırım alanında en çok kullanılan terimleri derlediği “Uluslararası Doğrudan Yatırım Terimleri Sözlüğü” de kullanıma sunuldu. Sözlükte 240’ı aşkın terim bulunuyor.

Sözlük, başta yapay zeka ve blok zincir teknolojileri olmak üzere son dönem trendlerinin şekillendirdiği küresel ekonomi alanında sıkça kullanılan terimlerden oluşuyor. Sözlüğe “fdiglossary.invest.gov.tr” internet adresinden erişilebiliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!