Davutoğlu: Ağbal’ın bileti iktidar içi mücadeleyle kesildi

Davutoğlu: Ağbal'ın bileti iktidar içi mücadeleyle kesildi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen AKP 7. Olağan Kongresi’nden, ‘Berat Albayrak Reformu’ çıktığını söyledi. Davutoğlu, “Bir manifesto beklentisi pompalamışlardı ülkeye. Çıka çıka henüz adı konmamış bir ‘Berat Albayrak Reformu’ çıktı karşımıza. Naci Ağbal’ın gidişinden de belliydi. Zaten uzun süredir işi gücü bırakıp bunun PR’ı için çalışıyorlardı medyasıyla, Beştepe’siyle. Ve planlı bir iktidar içi mücadele ile Naci Ağbal’ın bileti kesildi” dedi.

Davutoğlu: Ağbal'ın bileti iktidar içi mücadeleyle kesildi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Sarıyer 1. Olağan ilçe kongresinde konuştu.

Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen AKP 7. Olağan Kongresi’ni eleştirerek, “Bir manifesto beklentisi pompalamışlardı ülkeye. Sanki bir sihirli değnek inecekti AK Parti Kongresi’ne. Sayın Genel Başkan da, bunun için doldurmuştu lebalep salonu,” dedi.

Davutoğlu şöyle devam etti:

“Biz de demiştik ki; ‘manifesto için demokratik vizyon gerekir, hukuk, adalet gerekir.’ Manifesto gerçekler dünyasında yazılır, hayaller değil. Nitekim çıka çıka henüz adı konmamış bir ‘Berat Albayrak Reformu’ çıktı karşımıza. Zaten Naci Ağbal’ın gidişinden de belliydi. Zaten uzun süredir işi gücü bırakıp bunun PR’ı için çalışıyorlardı medyasıyla, Beştepe’siyle.

“AĞBAL’IN BİLETİ KESİLDİ”

Operasyon öncesi başka medya organları yapsa fitne odağı olarak adlandıracakları başlıkları iktidara yakın medya attı; yazıları Berat Albayrak’ın doğrudan yönettiği Pravdavari medya organının yazarları kaleme aldı.

Ve planlı bir iktidar içi mücadele ile Naci Ağbal’ın bileti kesildi. Peki sormazlar mı adama; Madem dönüp dolaşıp kümese geri dönecektiniz, madem Berat Albayrak’ı ‘reform’ diye pazarlayacaktınız, neden 4 ay boyunca ortalıkta ‘o reform bu reform’ diye dolandınız?

Madem yeniliğe, reforma bu kadar meraklıydınız neden kongrede hiç 2023 hedeflerinden bahsetmediniz? ‘Ekonomi uçacak’ diye oy talep ettiğiniz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtiğiniz Temmuz 2018’e göre neredesiniz?

Hatta geçen haftaya göre neredesiniz? Sahi ne oldu o hedeflere? Onlarda mı 128 milyar gibi buhar olup uçtu?”

“Her şeyiniz balon oldu” ifadelerini kullanan Davutoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

“Rafta indirip sömürü konusu yapacağınız dosya kalmadı. Sizin de gerçeklerle işiniz kalmadı. Hükümet yönetmeyi de TV kanallarına yaptırdığınız dizilere döndürdünüz. Tek yaptığınız iş hayal satmak.

Koca kongrede, 2023 yok ama 2053 var; 2071 var. Yakın gerçekler yok ama uzak hayaller bol keseden. Hayaller muhtemelen bu konuşmaları yapan hiç kimsenin hayatta olamayacağı 2053’te 2071’de, gerçekler ise; ekonomide 2001’de, siyaset ve hukukta ise geçen yüzyılda, doksanlı yıllarda. Siz anca 2053’ten 2071’den bahsedip hayal satın. Ekonomiyi güvensizlik, öngörülemezlik batağına saplayın. Yargıyı emrinize amade kılın. Parti kapatın, vekil tartaklayın, insan hakları mahfillerini susturun ama hayaller satmaya da devam edin. Bir imza ile Lozan’ı tarihe gömün, Montrö Antlaşmasını yırtıp atın. Bir imza yeter değil mi? Nedense o imzalar hiç hak hukuk dağıtmak için atılmaz. Acaba o imzalar hayal satmaktan vakit bulup ne zaman KHK’lılar için atılacak mesela. O imzalardaki mürekkep ne vakit cezaevlerindeki yaşlılar, garip gurebalar için akacak? O imzalar, neden müteahhitlerden fırsat bulup da işçinin, çiftçinin, esnafın hakkı için atılmaz?

“AĞBAL’IN GİDİŞİNİ BİLENLER VAR MIYDI?”

Naci Ağbal’ın gece yarısı Cumhurbaşkanı Kararı ile Merkez Bankası (MB) Başkanlığı görevden alınmasına ilişkin de eleştirilerde bulunan Davutoğlu, şu soruları yöneltti:

“MB eski Başkanı Naci Ağbal’ın gidişini birkaç gün öncesinden bilenler var mıydı? 200 baz puan artışın ardından bir gün daha doların 7,20’ye inmesini kimler bekledi? O arada kimler, kaç yüz milyon dolar satın aldılar? O ‘birileri’ Murat Uysal giderken de aynı tür işlemler yaptılar mı? Bu soruların cevabını bulursak, bu sistemin kimlerin dümen suyuna hizmet ettiğini de daha açık anlamış oluruz. Hem kim bilir; belki de 128 milyar doların da nasıl buharlaşıp nerelere uçtuğunu bir parça öğrenmiş oluruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!