Dışişleri Bakanlığı’ndan, AP’nin ‘HDP özelinde Türkiye’deki muhalefete baskı’ kararına tepki: ‘Tam bir iki yüzlülük’

Avrupa Birliği'nde Türkiye gündemi: Gümrük Birliği için çalışma başlatıldı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda bugün kabul edilen Türkiye kararına tepki gösterilirken, “Sürekli yargı bağımsızlığından bahsedenlerin başka ülkelerin yargı süreçleri hakkında ultimatom vermeye kalkmaları sadece haddini aşmak değil, tam bir iki yüzlülüktür” denildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda kabul edilen ‘HDP özelinde Türkiye’deki muhalefete baskı’ başlıklı karara ilişkin açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, “Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda bugün (8 Temmuz) kabul edilen Türkiye’ye ilişkin karar, AP’nin gerçeklerden kopuk, ideolojik ve yanlı tutumunun yeni bir örneğidir. AB içinde, terörizmi kınamamak, parti kapatma nedenlerinden biri olarak kabul edilirken, Türkiye’de milletvekillerinin terörle ilişkisi olduğuna dair ciddi iddialar bulunan bir siyasi parti hakkında başlatılmış hukuki süreç, peşin hükümle karşılanmaktadır. Sürekli yargı bağımsızlığından bahsedenlerin başka ülkelerin yargı süreçleri hakkında ultimatom vermeye kalkmaları sadece haddini aşmak değil tam bir iki yüzlülüktür. Terör örgütleri üyelerini Parlamento’daki odalarında ve koridorlarında ağırlayanların böyle bir çifte standardı benimsemeleri ve bu kararı kabul etmeleri şaşırtıcı değildir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında, “AP’nin aldığı bu karar da, diğerleri gibi, Türkiye-AB ilişkilerini çıkmaza sokmak isteyen çevrelere hizmet etmek dışında, AP’ye ve Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine bir şey katmayacaktır. Üzerine inşa edildiği değerleri ideolojilere kurban eden AP’nin bu tür kararlar nedeniyle itibarını yitirdiğini de hatırlatmak isteriz” denildi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!