Emtia Piyasalarında Geçen Hafta Neler Yaşandı?

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

ABD’de Enflasyon ve Dolar Talebinin Emtia Piyasalarına Etkisi

ABD’de enflasyona dair endişelerin azalması ve dolara olan talebin düşmesi, emtia gruplarında genel olarak talebi olumlu etkiledi. Analistler, ülkede Tüketici Fiyat Endeksi’nin beklentilerin altında artmasının enflasyonun yavaşladığını gösterdiğini belirterek eylül ayı için faiz indirimi beklentilerini artırdı.

Çin’e Yönelik Yaptırımlar ve Arz Endişeleri

ABD’nin Çin’e yönelik yaptırım kararlarına karşılık Çin’den gelebilecek misillemeler arz endişelerini tetikledi. Fed’in faiz indirimlerine dair beklentilerin güçlenmesi ve ABD’nin yaptırımları emtia piyasasında risk iştahını artırdı.

Baz ve Değerli Metallerdeki Yükseliş

Geçen hafta ons bazında altın yüzde 2,3, gümüş yüzde 11,5, platin yüzde 8,6 ve paladyum yüzde 3,1 değer kazandı. Gümüş, 31,59 dolarla Şubat 2013’ten bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Değerli metallerde sert yükselişler yaşandı.

Baz Metallerde Güçlü Yükselişler

Çin’e yönelik gümrük vergilerinin artırılmasıyla baz metallerde sert yükselişler görüldü. Bakır, alüminyum, çinko, kurşun ve nikel gibi metallerde artışlar yaşandı. Bakır libresi tarihi zirveyi gördü.

Enerji Grubunda Fiyatlar

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1,4, doğal gazın fiyatı ise yüzde 17,1 arttı. Petrol fiyatlarındaki yükselişte ABD ve Çin’de talebin artacağı beklentisi etkili oldu. Doğal gaz fiyatları ise aşırı arz endişelerinin azalmasıyla yükseldi.

Tarım Grubunda Negatif Seyir

Chicago Ticaret Borsası’nda buğdayda yüzde 2, mısırda yüzde 3,6, pirinçte yüzde 3,1 azalma yaşanırken, soya fasulyesinde artış görüldü. Kahve, şeker ve kakao fiyatlarında düşüş yaşandı. Şekerin libresi en düşük seviyeyi gördü.

Nikel Fiyatları ve Madencilik Şirketlerinin Hamleleri

Fransa’nın Yeni Kaledonya’daki şiddet olaylarının nikel üretimini etkilemesiyle nikel fiyatlarında sert yükseliş yaşandı. Madencilik şirketlerinin bakır ve nikel talebini artırmak için attığı hamleler, emtia piyasalarında etkili oldu.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!