Erzurum Kalesi’ndeki Antik Saatin 143 Yıllık Hikayesi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Antik Saatin Tarihi ve Bakımı

Saltuklu hükümdarlarından Muzaffer Gazi tarafından 1124-1132 yılları arasında Erzurum Kalesi surları içine inşa edilen 21 metre uzunluğundaki Tepsi Minare’de yer alan 143 yıllık saat, hala çalışmaya devam ediyor. Bu “Saat Kulesi” olarak da bilinen minareye 1881 yılında takılan saat, 5 yıl önce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce restore edilmesi için 62 yaşındaki saatçi Halit Soner Özyurt’a teslim edildi.

Baba Mesleği ve Gelecek Kuşaklara Aktarılması

Tebrizkapı semtinde baba mesleğini sürdüren Halit Soner Özyurt, minaredeki saatin bakımını gönüllülük esasıyla üstlenerek 3-4 aylık periyotlarla gerçekleştiriyor. Saat tamirciliğini çocuklarına da öğretip gelecek kuşaklara aktarmak isteyen Özyurt, bu antik saate büyük bir değer atfettiklerini ve bakımını ücretsiz olarak gerçekleştirdiklerini belirtiyor.

Erzurum Kalesi’nde Saklı Tarih: Tepsi Minare

Erzurum Müze Müdürü Hüsnü Genç’e göre, Tepsi Minare tarihte gözetleme ve iç kaledeki mescit için yapılmıştır. Saatin Erzurum’da ilk kez 1841 yılında takıldığı ancak 93 Harbi’nde Ruslar tarafından sökülerek götürüldüğü bilinmektedir. Saat daha sonra İngilizler tarafından hediye edilmiş ve 1881 yılında tekrar minareye monte edilmiştir.

Özyurt’a duyulan saygı ve minnet için Erzurum Müze Müdürlüğü tarafından “Teşekkür Belgesi” verilen Özyurt, bu antik saati en iyi şekilde koruyup bakımını yaparak gelecek nesillere aktarmaya devam ediyor. Saatin mekanik yapısını en ince detaylarına kadar bilen nadir ustalardan biri olan Özyurt, bu değerli mirası gelecek kuşaklara taşımanın gururunu yaşıyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!