Evde Toy-Poodle Beslemek; Patilendim.com

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

 

Toy-Poodle cinsi köpekler küçük ırk olarak adlandırılan ve fazla büyümeyen köpeklerdir. Poodle cinsi köpekler kendi aralarında üç gruba ayrılmaktadırlar ve toy yani oyuncak köpekler bunlar arasında en küçük olanlardır. Bu köpekleri alırken pati dostlarını en çok endişelendiren konulardan bir tanesi de yetişkinlik evresine ulaşan cinsin ne kadar büyüyeceğidir. Çünkü oyuncak köpeklerin tercih sebebi olmasındaki en büyük etkenlerden birisi de boyutlarıdır. Bu köpekler özellikle tüylü dostu için yeterli alan sağlama konusunda endişesi olan hayvan dostları tarafından tercih edilmektedir.

Toy-Poodle Cinsi Apartmanda Beslemeye Uygun Mu?

Yetişkin bir Toy-Poodle birçok orta ve büyük ırk köpeğin yavrusuyla aynı görüntü, boyut ve ağırlığa sahiptir. Oldukça küçük olan bu ırk geniş ve bahçeli evleri olmayan fakat köpek sahibi olmak isteyen pati severler için adeta biçilmiş kaftandır. Bunların yanı sıra köpeklere bağlı tüy ve toz alerjisine sahip insanlar için köpek derisinde bulunan bir proteinden kaynaklanan alerjiye sebep olmayan özel deri yapıları ve tüy dökmeyişiyle evde köpek beslemeyi konforlu bir hale getirmektedir. Küçük evlerde köpek tüyünden kaynaklanacak ekstra temizlik ve bakım yükünü hafifleten bu köpekler ayrıca özel tüy yapıları sayesinde köpek kokusunu da minimum düzeyde hissettirmektedir. Tüm bunlar bir araya geldiğinde Poodle-Toy cinsi köpekler evde beslemeye en uygun cinsler arasında başı çekmektedir.

Toy-Poodle Özellikleri ve Bakımı

Oyuncaklar sahiplerine bağlı ve oldukça akıllı köpeklerdir. Yavru iken aldığınız oyuncağınız oyunla harmanlanmış doğru eğitimlerle hızlı ve kolay bir biçimde eğitebilir ve mutlu bir arkadaşlık kurabilirsiniz. Yalnız kalma, özellikle de sahipleri tarafından ihmal edilme konusunda oldukça hassas olan bu köpeklere size duydukları güvenini zedelememek için gerekli vakti ayırmalısınız. Düzenli egzersiz ve oyun saatlerini ayarlayıp onlarla ilgilendiğinizi belli ettiğinizde köpeğinizin sizinle olan bağı güçlenecek ve artacaktır. Yetişkinlik seviyesine ulaştıklarında boyları 28 ila 38 santim arasında değişiklik gösterecektir. Obezite problemi gibi istisnai durumlar dışında ağırlıkları 2,8 kiloyu geçmeyen bu köpekler on beş yıla kadar yaşayabilmektedir. Toy-Poodle hakkında daha çok bilgi edinmek için bizimde faydalandığımız https://patilendim.com sitesinide inceleyebilirsiniz.

Toy-Poodle Sahibi Olmak İsteyenler İçin İp Uçları

Yıllardır patili bir dostun hayalini kuruyor ve sizin için en uygun cinsin oyuncaklar olduğunu düşünüyorsanız doğru kararı verdiğinizi bilmelisiniz. Oyuncaklar oldukça zeki ve diğer pek çok diğer cinse göre görece daha az bakım isteyen köpeklerdir. Bu türün diğer köpeklerde olduğu gibi tüy dökme, alerjiye sebep olma gibi sorunları yoktur. Bu durum özellikle küçük evlerde köpeğinizden kaynaklanabilecek temizlik ve bakım gibi konularda sizi rahatlatacaktır. Bu cinsi almaya karar verdiyseniz ona ailenizin bir ferdi gibi davranmayı ve gerekli zamanı ayırmayı unutmayın. Oldukça kırılgan olabilen bu köpekler onları ihmal ettiğinizi fark edecek ve size küseceklerdir. Köpeğinizin özellikle ergenlik dönemlerinde davranışlarında medyana gelebilecek değişimlere hazırlıklı olun ve onu sevmekten vazgeçmeyin. Bu dönemde kurallarınızdan taviz vermeme konusunda kararlı olun ve eğitimlerinin dışına çıkmayın.

Toy-Poodle Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncak köpeğinizin diğer cinslere göre çok daha az problemli bir kürk ve tüy yapısı olsa da onu düzenli taramaya özen gösterin. Köpeğinizi tararken olması muhtemel bit, pire, kene gibi birçok haşereye karşı dikkatli olun ve tüylerinin arasını düzenli olarak kontrol edin. Köpeğinizi uzman veteriner hekimlere kontrole götürmeyi unutmayın ve bu rutin kontrolleri asla ihmal etmeyin. Kulak temizliğinin detaylı yapılmasında fayda olan bu köpeklerin düzenli olarak kulağa yakın tüylerinin tıraş edilmesi ve kulak içlerinin temizlenmesi gerekmektedir.

Kaynak : https://www.patilendim.com/17747/poodle-toy

 

 

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!