Genç Kızların Sosyal Medya Kullanımı ve Sağlık Üzerindeki Etkileri Araştırıldı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Çocukluk Hastalıkları Arşivi Dergisinde Yayınlanan Araştırmaya Göre

2022 yılında yapılan bir araştırmada, 15 ila 16 yaşları arasındaki 1.164 kız öğrenci incelendi. Araştırma, gençlerin telefon kullanımı ve sosyal medya tüketimi üzerine odaklandı.

Araştırmanın Sonuçları

Araştırmaya göre, katılımcıların günlük akıllı telefon kullanımı ortalama 5,8 saat olarak belirlendi. Sosyal medya kullanımı için geçirilen süre ise neredeyse dört saat olarak hesaplandı. Hafta içi ve hafta sonu arasında anlamlı bir fark bulunamadı.

Katılımcılar ayrıca sağlık durumları, ruh halleri, yorgunluk düzeyleri ve yalnızlık hisleri hakkında da bilgi verdi.

Araştırmacılar, gençlerin yaklaşık yüzde 17’sinin sosyal medya bağımlısı olduğunu, yüzde 37’sinin ise kaygı bozukluğu belirtileri gösterdiğini tespit etti.

Sosyal medya bağımlılığı, daha yüksek düzeyde kaygı, kötü vücut imajı, kötü sağlık, düşük ruh hali, fazla yorgunluk ve artan yalnızlık hissi ile ilişkilendirildi.

Araştırmacıların Çağrısı

Araştırmacılar, bu çalışmanın, objektif olarak ölçülen ve akıllı telefon kullanımını sosyal medya bağımlılığı ile refah arasındaki ilişkiyi doğrulayan ilk çalışma olduğunu belirtti.

Araştırmacılar, hükümetlerin teknolojiden uzaklaşma alanları oluşturması ve gençlerin kişisel ilişkilerini geliştirmelerine yardımcı olması gerektiğini savunuyor. Aynı zamanda, teknoloji şirketlerinin de sosyal medyanın geliştirilmesinde güvenlik ve sağlıka öncelik vermesi gerektiğini vurguluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!