Göbek Deliği ve Sağlık

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Göbek Deliği ve Göbek Fıtığı

Göbek deliği, hamilelik sırasında fetüsü annesine bağlayan göbek kordonunun bir kalıntısıdır. Kimi insanların göbeği içe doğru iken kimisi de dışa doğru gelişir. Göbek deliğinin doğumdan sonra hiçbir işlevi olmasa da, görünümündeki hafif değişiklikler sağlığınızda bir sorun olduğunun göstergesi olabilir.

Göbek Fıtığı ve Riskleri

Birleşik Krallık’taki Bristol Üniversitesi’nden sinir bilimci ve fizyolog Dr. Dan Baumgardt, bağırsağın bir kısmının göbek deliğinden dışarı çıkmasıyla ortaya çıkan göbek fıtığı durumunu vurguluyor. Göbek fıtığı genellikle zararsızdır ve bebekleri etkiler. Ancak yetişkinlerde en sık görülen ikinci fıtıktır. Aşırı kilolu olmak veya çoğul gebeliklere sahip olmak yetişkinlerde göbek fıtığı gelişme riskini artırabilir. Tedavi gerekebilirse cerrahi müdahale gerekebilir.

Nadir Görülen Tehlikeler

Dr. Baumgardt, nadir fakat tehlikeli olabilen Rahibe Mary Joseph’in nodülü adlı duruma da dikkat çekiyor. Bu nodül, ileri evre kanserli hastalarda göbek deliğinin yakınında şişlik veya nodül olarak kendini gösterebilir. Bu durum kanserin yayıldığının veya ilerlediğinin bir belirtisi olabilir.

Medusa’nın Kafası ve Karaciğer Hasarı

Medusa’nın kafası olarak adlandırılan durumda, göbek deliği çevresinde ağrısız, şişmiş damarlardan oluşan bir ağ görülür. Bu durum genellikle siroz olarak adlandırılan karaciğer hasarının bir belirtisidir. Portal hipertansiyon nedeniyle damarlarda basınç artışı olur ve bu da göbek deliği çevresinde damarlarda genişlemeye yol açar.

Enfeksiyon ve İşaretler

Eğer içe doğru bir göbek deliğiniz varsa, enfeksiyonlara ev sahipliği yapabilir. Enfeksiyon belirtileri arasında kızarıklık, ağrı, şişlik, kötü koku, irin veya diğer sıvıların dışarı sızması yer alır. Bu nedenle, göbek deliği çevresindeki hijyene dikkat etmek önemlidir.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!