Hemşireler seslerini duyurmaya çalışıyor

Hemşireler seslerini duyurmaya çalışıyor
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Tüm dünyada kutlanan 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü’nde hemşireler, yaşadıkları sorunları, özlük haklarında yaşadıkları kayıpları ve taleplerini duyurmaya çalışıyor.

Hemşireler seslerini duyurmaya çalışıyor

BİRGÜN EGE

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını döneminde en ön cepheden mücadeleye hız kesmeden devam eden hemşireler, seslerini duyurmaya çalışıyor. Türk Hemşireler Derneği (THD) tarafından yapılan yazılı açıklamada, hemşirelerin tüm alanlarda her bireye 7 gün 24 saat bakım sunduğu belirtildi. Açıklamada, “Pandemi sürecinde hemşirelerin sağlık sisteminin omurgası olduğu ortaya çıkmıştır. Covid-19 salgınında, tüm dünyada hemşirelik mesleğinin ne kadar vazgeçilmez olduğu, iyi eğitim almış, nitelikli ve deneyimli hemşirelere ihtiyaç duyulduğu anlaşılmıştır. Ancak pandeminin ülkemizdeki hemşirelik mesleği ve hemşireler üzerindeki etkisi değerlendirildiğinde, mevcut sorunların daha da derinleştiği, yeni sorunların ve mücadele alanların ortaya çıktığı görülmektedir” denildi.

Türkiye’de hemşirelerin uzun çalışma saatleri başta olmak üzere birçok özlük hakkından yararlanamadığı vurgulanan açıklamada, “Türk Hemşireler Derneği olarak bu sorunları ve mücadele alanlarını, geçen bir yıl içinde de daha önceki yıllarda olduğu gibi, bu sorunların çözümü için pek çok girişimde bulunduk, faaliyet gerçekleştirdik. Ancak sesimiz duyulmadı, görülmedik, dikkate alınmadık. Dünya genelinde sunulan sağlık hizmetlerinin pek çoğunun amaca uygun olmadığı; sağlık ve sağlığı etkileyen politikalar, uygulamalar ve imkanların esaslı bir şekilde yeniden düzenlenmezse istenen küresel sağlık hedefine ulaşılamayacağı, pandeminin ortaya koyduğu en önemli gerçektir” ifadeleri kullanıldı.

Her bir bireyin ulaşabildiği, eşit şekilde yararlanabildiği sürdürülebilir, adil, etik temelli ve geleceğe uygun sağlık sistemlerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğu ifade edilen açıklamada, hemşirelerin talepleri şu şekilde sıralandı:

“-Toplumun sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak yeterliliklere sahip yeterli sayıda hemşire işgücünün sağlanması
-Hemşirelerin görev yetki ve sorumluluklarını, hemşire olmayan sağlık çalışanlarına açan uygulamaların bir an önce sonlandırılması ve hemşirelerin hemşirelik yasa ve yönetmelikleri doğrultusunda çalışması
-Çalışma ortamlarının baskı ve şiddetten acilen arındırılması ve 3600 ek gösterge, fiili hizmet, adil maaş, iş sağlığı ve güvenliği haklarını içeren özlük hakları düzenlemelerinin gerçekleştirilmesi
-Covid-19’un illiyet bağı aranmadan meslek hastalığı, Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının şehit kabul edilmesi
-İş güvencesiz 4/B ve 4/C çalışma kadrolarının, 4/A kapsamına alınması, Üniversite hastanelerinde çalışan meslektaşlarımızın özlük hakları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi
-Hemşirelik eğitiminin iyileştirilmesine yönelik yatırımlar yapılması ve hemşirelerin karar alma süreçlerine etkin katılımının sağlanması gerekmektedir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!