Hollandalı şirketlerin, Avrupa’da yasaklanan zehirli akaryakıtı Afrika ülkelerine sattığı ortaya çıktı

Hollandalı şirketlerin, Avrupa'da yasaklanan zehirli akaryakıtı Afrika ülkelerine sattığı ortaya çıktı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hollanda Altyapı ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Çevre ve Taşımacılık Denetleme Kurulu (Inspectie Leefomgeving en Transport), Hollandalı petrol şirketlerini Afrika’daki ülkelere yüksek oranda toksitli petrol ihracatı nedeniyle oluşan zararlara karşı uyardı.

Çevre ve Taşımacılık Denetleme Kurulu’nun bugün yayımladığı raporda, Hollandalı şirketlerin Afrika’ya sattığı petrolde hidrokarbon seviyesinin çok yüksek olduğu belirtildi.

Kurul raporunda, Hollandalı şirketlerin sattığı petrolde yoğun miktarda bulunan benzen, sülfür ve manganez gibi maddelerin insan sağlığını tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Yüksek oranda toksit içeren petrolün Afrika’da insan ve çevre sağlığı için ciddi tehlike oluşturduğu kaydedildi.

‘Toplum sağlığı ve çevre açısından son derece üzücü’

Hollanda - koronavirüs
© REUTERS / PIROSCHKA VAN DE WOUW
Hollanda koronavirüs kısıtlamalarını gevşetiyor

Raporda, bu durumun petrolün satıldığı ülkelerde herhangi bir yaptırım olmasa da Hollandalı petrol şirketlerinde gerekli adımları atmalarını ve ‘gerekli özeni göstermeleri’ çağrısında bulunuldu.

Çevre ve Taşımacılık Denetleme Kurulu Başkanı Jan van den Bos, rapordaki bulgular için “Toplum sağlığı ve çevre açısından son derece üzücü sonuçlar” dedi.

Kurul sözcüsü Frank Peen ise “Afrika’ya ihraç edilen petrolde bulunan maddeler uzun süredir Avrupa’da yasak” ifadesini kullanırken, şirketlerin Avrupa’dakine yakın standartlardaki ürünleri Afrika’ya ihraç etmeleri gerektiğini vurguladı.

Peen, Hollandalı petro-kimya firmalarının Avrupa’ya satılan petroldeki sülfürü ayrıştırdıklarını, fakat Afrika’ya satılan petroldeki sülfürün ayrışma işlemine tabi tutulmadığına dikkati çekti.

Çevre ve Taşımacılık Denetleme Kurulu’nun geçen yılki raporunda Afrika’ya gönderilen eski araçların ülkedeki emisyon standartlarını karşılamadığı ve çevreye zararlı olduğu konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!