İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kalenteri, Humeyni’ye hakaret suçlamasıyla 4 ay hapis cezasına mahkum edildi

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kalenteri, Humeyni'ye hakaret suçlamasıyla 4 ay hapis cezasına mahkum edildi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Çevre Koruma Kurumu Başkanı İsa Kalenteri, Devrim Lideri Ayetullah Humeyni’ye hakaret etme suçlamasıyla 4 ay hapis ve 2 yıl siyasetten uzaklaştırılma cezasına çarptırıldı.

Tasnim Haber Ajansı’na göre, Kalenteri, Devrim Mahkemesi tarafından Devrim Lideri Ayetullah Humeyni‘ye hakaret etme gerekçesiyle 4 ay hapis ve 2 yıl süreyle siyasi parti ve gruplara üye olmama cezasına mahkum edildi.

Kylie Moore-Gilbert
© AP Photo
Tutuklu takasıyla serbest bırakılan Avustralyalı Moore-Gilbert: İran bana casusluk teklif etti

Öte yandan Kalenteri, Ceza Mahkemesi tarafından da gerçeği yansıtmayan açıklamalarla kamuoyunu yanıltma nedeniyle 4 milyon tümen (yaklaşık 164 dolar) para cezasına çarptırıldı.

Kalenteri, Kasım 2020’de görüntüleri yayınlanan bir demecinde gazetecinin “(Devrim öncesinde) Humeyni ile ABD görüşme yaptı mı?” sorusunu, “Bilmiyorum. Haberim yok. Fakat Humeyni’nin ABD için hayırsız bir evlat olduğu söylenebilir. ABD Şah’a desteğini çekmişti. Humeyni de bu durumdan istifade etti” şeklinde cevaplandırmıştı.

Tepkiler üzerine Kalenteri yaptığı açıklamada, söz konusu röportajın 3 sene önceye ait olduğunu, 2 saat süren konuşmanın sadece 40 saniyenin servis edilmesinin manidar olduğunu dile getirmiş ve yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiğini belirterek, özür dilemişti.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!