İzmir Fen Lisesi Öğrencileri, Uluslararası Bilim Yarışmasında Başarı Elde Etti

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

İzmir Fen Lisesi Öğrencileri, Regeneron ISEF Yarışması’nda İkinci Oldu

İzmir Fen Lisesi 12. sınıf öğrencileri, TÜBİTAK tarafından desteklenen “Sulak Alanların Kirlilik Seviyesini Ölçen ve Bildiren Güneş Enerjili Duba Geliştirilmesi Projesi” ile Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması’nda başarılı bir performans sergiledi. Yarışmaya 85 ülkeden 1360 projeyle 1799 öğrenci katıldı ve İzmir Fen Lisesi öğrencileri çevre mühendisliği kategorisinde ikinci oldu.

Duba, Güneş Enerjisiyle Çalışıyor ve Anomalileri Tespit Ediyor

Öğrencilerin geliştirdiği duba, güneş enerjisiyle çalışarak su kaynaklarındaki anomalileri tespit ediyor ve hızlı önlem alınmasını sağlıyor. İzmir Körfezi ve bazı sulak alanlarda başarılı testler geçen cihaz, su kirliliğinin erken tespiti konusunda önemli bir adım olmayı hedefliyor.

Açık Kaynaklı Duba, Seri Üretime Geçmeyi Hedefliyor

Öğrencilerin geliştirdiği duba, tamamen açık kaynaklı olup herkesin kullanabileceği bir teknoloji olarak tasarlandı. Seri üretime geçilmesi planlanan duba, su kirliliğinin önlenmesi ve erken tespiti konusunda önemli bir rol üstlenmeyi amaçlıyor.

Nisa İltekin, projenin çıkış noktasının Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj sorunu olduğunu belirterek, “Kirliliğin önlenebilmesi için önce nerede bir şey oluyor, onu tespit etmeniz lazım. Sonuçta kocaman denizlerimiz var. Nerede başlıyor bu oluşum, nereden çıkıyor? Eğer bunu bilemezsek hiçbir şey yapamayız” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!