Japonya’da erkek zannedilen panda yavrusu dişi çıktı

Japonya'da erkek zannedilen panda yavrusu dişi çıktı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Adventure World hayvanat bahçesi, geçen ay doğan yavru pandanın cinsiyetinin belirlenmesinde hata yapıldığını, pandanın aslında dişi olduğunu duyurdu. Aynı hayvanat bahçesi, 2005 yılında da benzer bir hata yapmıştı.

Japonya’da bir hayvanat bahçesi, geçen ay dünyaya gelen bir panda yavrusunun cinsiyet tespitinde hata yaptıklarını açıkladı.

Tatil kasabası Shirahama’da bulunan Adventure World adlı hayvanat bahçesinde 22 Kasım’da doğduğunda erkek sanılan panda yavrusunun aslında dişi olduğu belirlendi.

Hata niye yapılmıştı?

Yavru panda, anüsü ile idrar deliği arasındaki mesafenin normal olarak dişi pandalarındakinden daha uzun olması nedeniyle erkek zannedilmişti.

Ancak hayvanat bahçesi çalışanları, bu hafta yaptıkları muayene sonucunda yavruda testis bulamayınca hata yaptıklarını anladı. 

‘Doğumda tespit etmek zor’

Hayvanat bahçesi yetkilisi Tatsuko Nakao, pandaların gelişmemiş üreme organlarıyla doğdukları nedeniyle cinsiyet tespitinin yapılmasının zor olduğunu söyledi.

Doğduğunda 157 gram olan pandanın bir ay sonra bir kilo ağırlığını geçerken, vücudundaki siyah ve beyaz renkler de daha belirlenemeye başladı.

İlk kez değil

Adventure World 2005 yılında da benzer bir hata yapmıştı. Doğan erkek bir yavrunun dişi olduğunu duyurmuştu.

1940’ta da ‘üreme çifti’ olmaları amacıyla ABD’ye getirilen ilk pandaların ikisinin de erkek olduğu daha sonra anlaşılmıştı.

Benzer bir olay yine 1941 yılında, Bronx Hayvanat Bahçesi’nde yaşandı; Pan-dee ve Pan-dah ikilisinin de dişi olduğu daha sonra ortaya çıkmıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!