Japonya’da koronavirüse karşı üçüncü ek bütçe yasalaştı: 19.18 trilyon yen

Japonya Tıp Federasyonu'ndan 'ülke geneli OHAL' vurgusu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya parlamentosu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında 19.18 trilyon yenlik (183.8 milyar dolar) mevcut mali yılın üçüncü ek bütçesini onayladı.

Temsilciler Meclisinden (Şuugiin) 26 Ocak’ta geçen ve Kovid-19 ile mücadele önlemlerinin finanse edilmesini kapsayan 19.18 trilyon yen (183.8 milyar dolar) değerindeki ek bütçe taslağı Danışman Meclisinde (Sangiin) onaylanarak yasalaştı.

Koronavirüs önlemleri çerçevesinde maskeli yayalar, Tokyo, Japonya
© REUTERS / NAOKI OGURA
Japonya’da 15 binden fazla hasta sıra bekliyor

Tedbirler kapsamında işletme saatlerini daraltan restoran ve barlara mali destek verilmesi ile sağlık kurumlarının yatak kapasitelerinin artırılması için 4.36 trilyon yen (41.7 milyar dolar) tahsis edilecek.

Salgının etkisi altına aldığı turizm sektörüne verilecek 1.03 trilyon yen (9.8 milyar dolar) destek kapsamında iç turizmi teşvik eden kupon kampanyalarının süresi haziran sonuna uzatılacak.

Hükümetin 2050’ye kadar ‘net 0 karbon emisyonu’ hedefini yakalaması için yeşil teknoloji geliştirecek firmaların desteklenmesi kapsamında yeni fon kurulmasına 2 trilyon yen (19.1 milyar dolar) ayrılacak.

Öte yandan Şuugiin’de müzakere edilen, nisanda başlayacak 2021 mali yılının 106.61 trilyon yen (1.02 trilyon dolar) değerindeki rekor bütçesinin, mart sonuna kadar Sangiin’de onay alması bekleniyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!