Katar Emiri, Körfez krizinden sonra ilk defa Suudi Arabistan’da

Katar Emiri, Körfez krizinden sonra ilk defa Suudi Arabistan’da
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Körfez krizinin ardından Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği ilk ziyaretinde Cidde’deki Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı’nda Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından karşılandı.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Cidde’deki Selam Sarayı’ndaki görüşmede, iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin çeşitli alanlarda geliştirilmesinin imkanlarını ele aldı.

Suudi Arabistan haber ajansının (SPA) haberine göre, görüşmede bölgesel ve uluslararası konulardaki gelişmeler ve bu yönde gösterilen çabalar masaya yatırıldı.

Bu ziyaret, Körfez uzlaşısının ardından Katar Emiri Al Sani’nin Suudi Arabistan’a düzenlediği ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor.

Körfez’de 3.5 yıl sonra varılan uzlaşı

Suudi Arabistan-Katar
© AA
Suudi Arabistan ile Katar, sınırların açılması için anlaşmaya vardı

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de “terör gruplarını desteklediği” suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

Katar, suçlamaları reddederken bu durum Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Krizin sona erdirilmesi için yürütülen çabalar ise bu yılın başında sonuç vermişti.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, 4 Ocak’ta Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının açılması için anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud da 5 Ocak’ta El-Ula kentinde düzenlenen 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi’nde, Katar’a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik ilişkilerini yeniden tesis ettiğini ve ambargonun kaldırıldığını açıklamıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!