Kuyumculardan altın tahmini: ‘Bu yıl rekor kırabilir’

Kuyumculardan altın tahmini: 'Bu yıl rekor kırabilir'
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Eskişehir Kuyumcular Odası Başkanı Ercan Arıyürek, 2021 yılında altın piyasasında fiyatların yükselebileceğini söyledi. Arıyürek, has altın fiyatlarının geçen sene 540 liranın üzerine çıktığını hatırlatarak “Bu sene içerisinde daha yüksek bir fiyata çıkacağını tahmin ediyorum” dedi.

Eskişehir Kuyumcular Odası Başkanı Ercan Arıyürek, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri tarafından yöneltilen “2021 yılında altın  piyasası nasıl olacak?” sorusunu yanıtladı.

Geçen sene yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle altın fiyatlarında bir artış yaşandığını, 2019 yılında 291 lira olan has altın fiyatının 2020 yılını 456 lirayla kapattını söyleyen Arıyürek, “2020 yılında has fiyatı 540 liraya kadar yükseldi. Şu anda 445 – 450 lira aralarında oynuyor ve benim gördüğüm kadarıyla altın her zaman yaptığı zirvesini yeniledi” dedi.

“Ben bu sene içesinde altının TL bazında 540 lirayı geçerek daha yüksek bir fiyata çıkacağını tahmin ediyorum” ifadesini kullanan Arıyürek, şöyle devam etti:

“Dünya piyasasında, mesela ABD’nin mali bir destekleme paketi var. Bu destekleme paketinin içeriğini daha bilmiyoruz, çok geniş kapsamlı olursa bu altının fiyatının yükselmesine neden olacak. Bunun yanında tekrar geçen seneki gibi Çin- ABD ticaret savaşları olabilir. Merkez bankaları faizleri yükseltmeyip eksilere doğru çekerlerse insanlar yatırım aracı olarak altına yönelebilirler. Bu da altının yükselmesinin etkenlerinden olur.”

Arıyürek, yatırım olarak altın satın alan vatandaşlara da çağrı yaptı. “Altın yatırımı yapan vatandaşlarımız bunu kumar olarak oynamamalı, yatırım olarak altın alınmalı” diyen Arıyürek, şunları kaydetti:

“Altın mutlaka insana kazandırıyor. Bunu bir ayda da kazandırabilir, iki senede de kazandırabilir. Ama mutlaka enflasyonun üzerinde bir getiri elde ediyor. 2019’da 291 iken 2020’de 456 liraya çıktığında yüzde 56 gibi bir kâr getirdi. Bu ne faizde, ne dövizde, nede başka seçeneklerde oldu sadece demir hariç. Bu altını alıp satarım denildiği zaman bir yerde kumar gibi oluyor, kaybetme riskleri çok fazla oluyor ama uzun vadeli yatırım olarak aldıklarında bu altın mutlaka onlara kâr getirecektir.”

 

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!