Macron, ‘İtaat et ve aşı ol’ sloganıyla Hitler’e benzetildiği afişler hakkında suç duyurusunda bulundu

Macron, ‘İtaat et ve aşı ol’ sloganıyla Hitler’e benzetildiği afişler hakkında suç duyurusunda bulundu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nazi Almanyası’nın lideri Adolf Hitler’e benzetildiği afişleri asan Michel-Ange Flori’yi yargıya şikayet etti.

Macron‘un direktifiyle Paris‘ten bir hukuk firması, Fransa‘nın güneyinde, Var vilayetinin Toulon ve Seyne-sur-Mer kentlerinde yol üzerinde yer alan, montajla Hitler‘e benzetildiği ve ‘İtaat et ve aşı ol’ ifadesinin yer aldığı afişleri hazırlayan Flori hakkında suç duyurusunda bulundu.

? | NEW: Emmanuel Macron is taking legal action against a wealthy billboard operator who displayed posters depicting him as Adolf Hitler.

Via @guardian pic.twitter.com/45n3CqweqT

— Politics For All (@PoliticsForAlI) July 29, 2021

​Flori’nin bugün, afişler hakkında Toulon Savcılığının ‘Cumhurbaşkanı’na kamusal alanda hakaret’ suçlamasıyla açtığı soruşturmada ifade vermesi bekleniyor.

Öte yandan Macron, bazı meslek gruplarına yönelik yeni tip koronavirüs (Kovid-19) zorunlu aşı politikasını ve sağlık ruhsatı uygulamasını yürürlüğe koyan Kovid-19 ile mücadele yasası nedeniyle eleştiriliyor.

© REUTERS / Axel Schmidt
Fransa Cumhurbaşkanına tapınak ziyareti sırasında tepki: Macron, sen bir ateistsin, ilkel bir ateist

Parlamentodan 26 Temmuz’da geçen yasa, hastane ve bakımevi çalışanlarına, itfaiyecilere Kovid-19 aşısı zorunluluğu getiriyor. Yasa, belli etkinlik ve mekanlara girişte, Kovid-19 aşısı olduğunu belgelemeyi, son 48 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucunu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini kanıtlamayı gerektiren Kovid-19 ruhsat uygulamasını konser gibi geniş katılımlı etkinliklerin yanı sıra kafe, restoran, toplu taşıma ve 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlar ile eğlence parklarında da zorunlu hale getiriyor.

Tartışmalı yasa tasarısı, ‘sağlık diktatörlüğü’ olarak nitelemiş, 25 Temmuz’da Fransa genelinde resmi verilere göre 160 binden fazla kişinin katıldığı gösterilerde protesto edilmişti

Bu Yazıya Tepki Ver

asdas
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!