Macron’dan liderlere bir küstah çağrı daha: Türkiye’ye karşı AB ülkelerinin egemenliğini savunmalıyız

Macron'dan liderlere bir küstah çağrı daha: Türkiye'ye karşı AB ülkelerinin egemenliğini savunmalıyız
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

AB liderlerinin bugün ve yarın düzenleyeceği zirve için Brüksel’e giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zirvenin gündem konularıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Emmanuel Macron, Doğu Akdeniz’de AB üyeleri Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la gerilim yaşayan Türkiye’ye olası yaptırımlar konusunda “AB ülkelerinin egemenliğini savunmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Macron, Polonya ile Macaristan’ın dün vetoyu kaldırdığı AB bütçesiyle ilgili gelecek saatlerde nihai uzlaşıya varma umudunu dile getirdi.

AB LİDERLER ZİRVESİ SONUÇ BİLDİRİSİ TASLAĞI

Dün Reuters’in ulaştığı AB liderler zirvesi sonuç bildirisi taslağı, 2019’dan beri Doğu Akdeniz’deki tartışmalı sularda enerji kaynağı aranmasından sorumlu oldukları gerekçesiyle yaptırım listesindeki Türkiye yurttaşları ve şirketlerine yenilerinin eklenmesini öneriyordu.

ANA GÜNDEM BÜTÇE, DIŞ POLİTİKA AYARLI

Almanya’nın 6 aylık dönem başkanlığının son zirvesinin gündem maddeleri şöyle:

1074.3 milyar euroluk 2021-2027 birlik bütçesi ve 750 milyar euroluk koronavirüs pandemisinden toparlanma fonunun 27 üye ülkenin tamamının onayını almasıİklim kriziyle mücadelede karbon salımının azaltılması için daha yüksek hedefler konulmasında uzlaşıya varılmasıKovid-19 aşılarının onay süreciAnlaşmalı ya da anlaşmasız Brexit Donald Trump’ın yerine Joe Biden’ın Başkan seçilmiş gözüktüğü ABD ile ilişkilerde yeni sayfa açılmasıTürkiye’ye olası yaptırımlar

Macron'dan liderlere bir küstah çağrı daha: Türkiye'ye karşı AB ülkelerinin egemenliğini savunmalıyız

Taslak metnin güncellenmiş hali ortaya çıktı: AB, Türkiye’ye yaptırımları mart ayına öteleyecekBu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!