Mısır-Türkiye ilişkilerindeki olumlu gelişmelerin ardından Yunan bakan Kahire’ye gitti

Mısır-Türkiye ilişkilerindeki olumlu gelişmelerin ardından Yunan bakan Kahire'ye gitti
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Mısır hükümetinin hidrokarbon arama faaliyetlerinde Türkiye’nin kıta sahanlığı sınırlarını kabul etmesi ve boru hattı projesi güzergâhından Güney Kıbrıs’ı çıkarma önerisinin ardından, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitti.

Mısır’ın Doğu Akdeniz’deki son hamleleri ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ankara-Kahire ilişkileriyle ilgili verdiği ılımlı mesaj ardından Nikos Dendias, Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitti. 

© İHA
Yunan basınından Doğu Akdeniz iddiası: Kahire’den Ankara’ya açık kapı

Yunan bakan, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile görüştü. Yaklaşık 2 buçuk saat süren görüşmede, Mısır hükümetinin hidrokarbon arama faaliyetlerinde Türkiye’nin kıta sahanlığı sınırlarını kabul etmesi ve boru hattı projesi güzergâhından Güney Kıbrıs’ı çıkarma önerisinin ele alındığı ifade edildi. İkilinin görüşmesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Mısır ile anlaşma yapabiliriz” mesajının da ele alındığı ifade edildi.

Öte yandan, Mısır, Akdeniz’de 24 parselde hidrokarbon ihalesine çıktı. Bu ihalede, 18 numaralı parselin bulunduğu bölgeyi, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e bildirdiği kıta sahanlığı sınırlarını dikkate alarak belirledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Kahire dönüşü Güney Kıbrıs’a uğrayarak mevkidaşı Nikos Hristodulidis ile bir araya gelecek. Yunan medyası, Kahire’deki kritik görüşmenin ardından “Dendias, Kahire’den iyi niyet jestinde bulunarak, ihale ile ilgili haritayı değiştirmesini isteyecek” diye yazdı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!