Özhaseki’nin ‘Sığınmacıların ekonomiye katkısı var’ açıklamasına yanıt: Katkıyı kayıtsız istihdamla yapıyorlar

Özhaseki'nin 'Sığınmacıların ekonomiye katkısı var' açıklamasına yanıt: Katkıyı kayıtsız istihdamla yapıyorlar
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Dünya Evimiz Uluslararası Dayanışma Derneği Koordinatörü Burçak Sel, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin mültecilerle ilgili “Bu insanların ekonomimize de katkıları var” açıklamasına yanıt olarak, “Özhaseki’nin işaret ettiği katkıyı, kayıtsız istihdam tarafından yapmak durumunda kalıyorlar” dedi.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yerel bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, sığınmacılar için “Suriyeli ve Afgan sığınmacılar bazı şehirlerde sanayiyi ayakta tutuyor…  Bu insanların ekonomimize de katkıları var” dedi. Dünya Evimiz Uluslararası Dayanışma Derneği Koordinatörü Burçak Sel, Özhaseki’nin açıklamasını değerlendirdi.

‘Mültecilerin kayıtsız çalışması sermaye gruplarının işine geliyor’

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Sel, sığınmacıların kötü şartlar altında çalıştırıldıklarını vurgulayarak, “Afganlara baktığımızda ülke genelinde kayıtsızlık oranının çok yüksek olduğunu görüyoruz. Kayıtsızlık oranının kendisi, çalışma hayatında da kayıtsız olarak istihdama neden oluyor ve dolayısıyla hak kaybına yol açıyor” diye konuştu.

Sel, Afganlar dışındaki diğer sığınmacıların da kayıtsız çalıştırıldığına dikkat çekerek, “Mülteci grubu Türkiye’de kayıtsız istihdamın konusudur. Özhaseki’nin işaret ettiği katkıyı kayıtsız istihdam tarafından yapmak durumunda kalıyorlar. Bu kayıtsız olma durumu kendilerinin yaşam hakkına varacak kadar temel hak ve özgürlüklerini ihlal eden bir şey” ifadesini kullandı. 

Sel, kayıtsız istihdamın devreden çıkarılması gerektiğini aktararak, sığınmacılar ile yerli emek gücü arasındaki rekabetin, “nefrete” dönüştüğüne işaret etti. Sel, devletin ve sermaye gruplarının mültecilerin çalışmasına ilişkin düzenlemelerde sessiz kaldığını kaydederek, mültecilerin kayıtsız çalışmasının sermaye gruplarının işine geldiğini ifade etti.  

Sel, Özhaseki’nin açıklamasının doğru yönü olduğunu ancak yeterli olmadığını belirterek, “Mülteciler ekonomiye sadece katkıda bulunmuyor ama katkıda bulunmakla yetinmeyip bazı sektörleri de yeniden canlandırıyorlar” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!