Rusya’nın yeni hafif yüzer tankı Sprut-SDM1 Karadeniz’de test edildi

Rusya’nın yeni hafif yüzer tankı Sprut-SDM1 Karadeniz’de test edildi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Rusya devlet savunma sanayi şirketi Rostech, yeni hafif yüzer tank Sprut-SDM1’in Karadeniz’de gerçekleştirilen devlet testlerinin ilk etabını başarıyla tamamladığını bildirdi.

Rostech basın dairesinden yapılan açıklamada, Sprut-SDM1 hafif yüzer tankın Karadeniz’de gerçekleştirilen devlet testlerinin ilk etabını başarıyla tamamladığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca yeni tankın suda yüksek hareket kabiliyeti gösterdiği ve büyük çıkartma gemileri tarafından taşınabileceğini kanıtladığı kaydedildi.

Açıklamaya göre, testlerin çok yakın zamanda başlayacak olan ikinci etabı çerçevesinde tankın üzerindeki 2C25 tipi 125 mm’lik otomatik tanksavar topunun çalışması, durgun ve dalgalı deniz koşullarında kullanılmasının etkinliği denetlenecek.

Sprut-SDM1 ateş gücü bakımından T-80, T-90 tipi tankların gerisinde kalmıyor, karada ve suda hareket kabiliyeti bakımından ise BMD-4M amfibi aracının seviyesini gösteriyor.

Yeni tank, keşif, baskın veya ileri müfrezelerin bir parçası olarak çalışma, manevra savunması, su engellerini aşma, amfibi operasyonları, bölge denetimi gibi zor taktik görevleri yerine getirebiliyor.

Rusya’nın yeni hafif yüzer tankı Sprut-SDM1 Karadeniz’de test edildihttps://t.co/juhS2ZaHya pic.twitter.com/ZduziQXOA6

— Sputnik Türkiye (@sputnik_TR) July 19, 2021

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!