Ryabkov: Diplomatik temsilcilikler sorununun çözümü için Biden yönetimiyle işbirliğine hazırız

Ryabkov: Diplomatik temsilcilikler sorununun çözümü için Biden yönetimiyle işbirliğine hazırız
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Moskova’nın diplomatik temsilcilikler sorunun çözümü için ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimiyle işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Sputnik’e demeç veren Ryabkov, “Bu konuda diyalog için hazırlık yapıyoruz, büyükelçilik üzerinden bir çalışma yürütülüyor, belgeleri iletiyoruz ve buradaki ABD’lilerle konuşuyoruz. Aynı süreç Washington’da da büyükelçilik ve Dışişleri Bakanlığı düzeyinde yürütülüyor. Kurumlar arası format da dahil özel istişarelerin organize edilmesi için ilgili materyal altyapısının oluşturulması gerekli” dedi.

Moskova‘nın uzun süre önce Washington‘a diplomatik temsilciliklerin çalışmalarını normalleştirmeyi önerdiğini kaydeden Ryabkov, “Diplomatik ve teknik kadroların rotasyonu konusunda bize yeni engeller çıkarma girişiminde bulunurlarsa, nitekim şu anda neredeyse hiç vize vermiyorlar, bizden aynı karşılığı görecekler. Buna yanıt vermenin bir yolunu bulacağız, gerekirse asimetrik bir yanıt olur, bundan şüpheniz olmasın” ifadelerini kullandı.

‘ABD’deki Rus konsolosluk varlığının azalmayacağını umuyoruz’

Lavrov
МИД РФ
Lavrov: Rusya ve ABD stratejik istikrar diyaloğunu sürdürmeye kararlı

Ryabkov, ABD‘nin Vladivostok‘taki başkonsolosluğunu kapatmasının ardından ABD’deki Rus konsolosluk varlığının azalmayacağını umduklarını, Washington’dan şimdiye dek bu yönde bir şey duymadıklarını söyledi.
Aralık 2016’da eski Başkan Barack Obama‘nın aldığı kararla diplomatik ihlallerde bulunduğu iddiasıyla 35 Rus diplomatın sınır dışı edilmiş, Rusya’ya ait iki diplomatik mülke el koyulmuştu.

Rusya da buna cevaben ABD’den Rusya’daki diplomatik çalışanlarının sayısını 755 azaltarak 455’e düşürmesini, ABD’nin Moskova Büyükelçiliği‘ndeki personel sayısını Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’ndeki personel sayısına eşitlemesini istemişti.

Son olarak Aralık 2020’de ABD Dışişleri Bakanlığı, Vladivostok konsolosluğunu kapatma ve Yekaterinburg  konsolosluğundaki çalışmaları geçici olarak durdurma kararı alındığını açıklamıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!