Selvi: Erdoğan, görüşme olumlu geçtiği için ‘Hamdolsun’ diyor, yoksa 1915 olaylarını gündeme getirmedi anlamında değil

Selvi: Erdoğan, görüşme olumlu geçtiği için 'Hamdolsun' diyor, yoksa 1915 olaylarını gündeme getirmedi anlamında değil
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden’la görüşmesinde 1915 olaylarına ilişkin ‘Hamdolsun gündeme gelmedi” ifadelerini yorumladı. Selvi, “Görüşmenin Biden’ın 24 Nisan’daki açıklamasını unutturacak kadar olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini anlatmak için, ‘Hamdolsun’ dedi” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinde 1915 Olayları ile ilgili ‘soykırım’ kelimesini kullanmasının görüşmede gündeme gelip gelmediği sorusuna “Hamdolsun hiç gündeme gelmedi” demişti.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Erdoğan’ın ne için ‘Hamdolsun’ dediği sorusuna cevap aradı.

Selvi’nin yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Bir de ‘hamdolsun’ meselesi var. Biden görüşmesinden sonra Erdoğan’a, 1915 olaylarıyla ilgili Biden’ın soykırım açıklaması soruldu. Erdoğan, ‘Hamdolsun hiç gündeme gelmedi’ dedi.

Biden, 24 Nisan’daki açıklaması ile bizi üzmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan da görüşmede Biden’a bu konudaki tepkimizi ileteceğini söylemişti.

O nedenle bu yanıt şaşırtıcı oldu.

O andan itibaren, görüşmede sözde soykırım iddialarının gündeme gelip gelmediğini ve “Hamdolsun!” ifadesinin neyin yanıtı olduğunu araştırdım.

Belçika'daki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında Brüksel'de bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın toplantısı düzenleyerek konuşma yaptı.
© AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye ile ABD arasında çözülemeyecek bir sorunun olmadığını düşünüyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’e hareket ederken düzenlediği basın toplantısında, “Temenni ederim ki bu görüşmelerimizi aynı hassasiyet içerisinde yaparak 24 Nisan’ı unutturacak adımları da atmış oluruz” demişti.

O soru

Biden’la görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’a, ’24 Nisan’ı unutturacak bir görüşme olmasını umuyorum’ demiştiniz. Bu konu gündeme geldi mi?” diye soruldu.

Erdoğan bu soruya, ‘Hamdolsun’ diye başlayan bir cümle ile karşılık verdi. ‘Hamdolsun hiç gündeme gelmedi’ dedi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan’ın, görüşmenin Biden’ın 24 Nisan’daki açıklamasını unutturacak kadar olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini anlatmak için, ‘Hamdolsun’ dediğini ifade ediyor. Yoksa hamdolsun 1915 olaylarını hiç gündeme getirmedi, anlamında değil. 

Gündeme geldi mi?

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’la görüşmede 24 Nisan’daki açıklamasını gündeme getirdi mi?

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’ın 24 Nisan’daki talihsiz açıklamasını gündeme getirmiş.

Erdoğan, 1915 olayları hakkındaki açıklamanın Türkiye’yi hayal kırıklığına uğrattığını iletmiş. Tarihin siyasete alet edilmemesi gerektiğinin altını çizmiş. Türkiye-ABD ilişkilerinde tahribat yaratacak adımlardan kaçınılması gerektiği mesajını vermiş.

24 Nisan’ı aşmak

Ama iki lider 24 Nisan’daki açıklamanın gölgesinde kalmadan hatta onu aşmayı başararak iki ülke ilişkilerini verimli bir noktaya taşımayı başarmışlar. 

Erdoğan onun için ‘Hamdolsun’ demiş.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!