Şentop: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin temel özelliği hükümeti doğrudan halkın seçmesi

Meclis Başkanı Şentop'tan Tunus açıklaması: Anayasal düzene karşı darbe
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin olarak, “Anayasa’daki tasarımı itibariyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kendisinden kaynaklanan bir sorun yok. Sistemin temel özelliği hükümeti doğrudan halkın seçmesi” görüşünü dile getirdi.

Meclis Başkanı Şentop, Tunus’taki gelişmelerle ilgili, “Anayasayı askıya alabilmek gibi bir durum söz konusu olamaz. Başbakanın görevden alınmasında cumhurbaşkanına tanınmış yetki yok” ifadesini kullandı.

Şentop, “Bizim arzumuz Tunus halkının hak ettiği şekilde, kendi iradesiyle, Anayasal düzenin ve hukuk kurallarının işlediği bir yönetimle yönetilmesidir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne de değinen Şentop, “Anayasa’daki tasarımı itibariyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kendisinden kaynaklanan bir sorun yok. Sistemin temel özelliği hükümeti doğrudan halkın seçmesi” diye konuştu.

Şentop sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisini somutlaştırın. İlkesel bazdaki tartışmalardan sonuç alabilmek mümkün değil.”

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!