Son 30 yılın en kurak kışını geçiren Bursa’nın 75 günlük suyu kaldı

Son 30 yılın en kurak kışını geçiren Bursa'nın 75 günlük suyu kaldı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Devlet Su İşleri (DSİ) verilerine göre son yüzyılın en kurak kış mevsimlerinden birini geçiren Bursa’nın 75 gün yetecek içme suyu kaldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Kimse paniğe kapılmasın” dedi, tasarruf çağrısı yaptı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaptığı açıklamada, şehrin hiç yağış almasa dahi 75 günlük suyunun bulunduğunu söyledi.

‘Kimse paniğe kapılmasın, makro planlar yapıyoruz’

Son 30 senenin en kurak yılını, son yüzyılın da en kurak kış mevsimini geçirdiklerini vurgulayan Aktaş, kısa, orta ve uzun vadeli yatırımlarının olduğunu, kimsenin paniğe kapılmaması gerektiğini belirtti:

“Kimse paniğe kapılmasın ancak suyun tasarruflu kullanılması noktasında herkesin üzerine düşen görevler var. Şükürler olsun biz 2020 yılı içinde hiçbir şekilde tamiratlar dışında insanımıza su kesintisi yaşatmadık. Bu konuda makro planlar yapıyoruz. Kısa ve orta vadeli çalışmalarımız var. Gölbaşı’nın da sürece katılması ile alakalı yapılacak çalışmalar var ama asıl bizim hedef projemiz, Çınarcık Barajı. Dönemimiz içinde bitirmeyi arzu ediyoruz. Ocak sonuna kadar inşallah Çınarcık Barajı’nın projesini DSİ’den alıyoruz. Çınarcık Barajı’ndan suyun Bursa’ya ulaştırılması, 4 depo ve arıtma tesisi ile desteklenmesi gibi tarihi bir proje. Şehrin içme suyu envanterine Nilüfer ve Doğancı barajlarından sonra Çınarcık Barajı da katılacak.

‘Yeni kuyular açmasak su kesintisi yapmak zorunda kalabilirdik’

Bursa’da son 30 yılda, 20 Kasım’dan sonra kuyu takviyesi yapılmadığı. Bu yıl yaşadığımız bu kuraklık maalesef takviyenin kış boyu devam etmesine neden oldu. Allah’a şükürler olsun öngörümüz o kadar iyiymiş ki 2019 yılı sonu ve 2020 yılında 75 yeni su kuyusu açtık. Eğer açmasaydık, biz Bursa’da şu an su kesintileri yapmak zorunda kalabilirdik.”

‘Tasarruflu olup sorumluluklarımızı yerine getirelim’

© Fotoğraf : İBB TV
İmamoğlu uyardı: Şehirlerimiz ciddi bir su sorunuyla karşı karşıya

Alinur Aktaş, tahminlere göre Bursa’nın yağışlı havaların etkisine gireceği bilgisini verdi.

Kısa vadeli takviye etmeyi düşündükleri bazı kaynaklar olduğuna değinen Aktaş, “Hemşehrilerimizin su sıkıntısı yaşamaması adına elimizden gelen bütün gayreti ortaya koyacağız. Hiç kimse bu konuda paniğe kapılmasın ama inancımızın gereği olarak da israf haramdır. İsraf etmeden doğru ve sağlıklı bir şekilde kadınından erkeğine, yaşlısından gencine herkesin üzerine düşen sorumluluklar var. Tasarruflu olup sorumluluklarımızı yerine getirelim” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!