TESK Başkanı Palandöken: Zincir marketler internetten satışlarına devam edebiliyor, olan yine esnafa oluyor

TESK Başkanı Palandöken: Nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağı yıl sonuna kadar uzatılmalı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pazar günleri kapalı olan zincir marketlerin, satışlarına internetten devam etmesini eleştirdi. Palandöken, “Olan yine esnaf ve sanatkarlara oluyor. Bir buçuk yıldır esnafın tüm mal varlığı elinden gitti. Üstüne de bir o kadar borçlandı” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı süren 17 günlük tam kapanmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“İçişleri Bakanlığı genelgesi ile pazar günleri zincir marketler kapalı olduğu halde h-ticaret yapan kargo ve lojistik firmaları aracılığıyla zincir marketler satışa devam ediyor. İnşaat ve imalat dışındaki sektörler kapalı olduğu halde tüm sektörlerde internet üzerinden satışlar yapılabiliyor” diyen Palandöken, devamında “AVM’ler kapalı ama AVM’lerde satılan ürünlerin tamamına internet üzerinden ulaşılabiliyor. Olan yine esnaf ve sanatkârlara oluyor. Bir buçuk yıldır esnafın tüm mal varlığı elinden gitti. Üstüne de bir o kadar borçlandı. Pandemi tamamen bitip hayat normale dönse bile esnafın normale dönme ihtimali kalmadı” ifadesini kullandı.

İnşaat ve imalat dışındaki sektörler kapalı olduğu halde bu sektörlerde satışlar nereden ve nasıl yapıldığını merak ettiklerini belirten Palandöken, şöyle konuştu:

“İçişleri Bakanlığının genelgesi ile birçok sektörde tam kapanma ve yasaklamalar geldi. Bu sektörler kapalıysa internet üzerinden de olsa satışlar nasıl yapılabiliyor? Faturayı, fişi kim nasıl kesiyor? Kargoya malları kim, nasıl teslim ediyor? Bu işleri yapanlar evlerinden nasıl çıkıp işyerlerine gidebiliyor? Ayakkabıdan beyaz eşyaya, bisikletten piknik malzemesine kadar aklınıza gelen her şey internet üzerinden alınabiliyor ve öyle birkaç gün içinde de değil, birkaç saat içinde adrese teslim ediliyor. Bu durumda da bir tek esnaf evinde tam kapalıyken, diğerleri oturdukları yerden satışa devam ediyor.”

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!