Yapay zeka maske kontrolü yapacak

Yapay zeka maske kontrolü yapacak
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Amazon şimdi soruna yapay zeka ile çözüm arayacak ve yapay zeka maske takmayan çalışanları tespit edecek.

Teknoloji devi Amazon, kamera görüntülerini canlı olarak kontrol edecek bu yapay zeka yazılımını şirketlere satmak için harekete geçti. Bir dönem, şehirlerdeki güvenlik kameralarını izleyerek aranan insanları bulması için geliştirilen Amazn yapay zekası, tepkiler üzerine pazardan çekilmişti. Amazon’un hissedarları, insanların mahremiyetini ihlal eden bu tür teknolojilerin satışına onay vermemişti. Ancak şimdi, ofislerde, kapalı alanlarda, maske takmayan kişileri tespit etmek isteyen şirketler yapay zekayı kullanabilecek.

Fakat, fabrikalarda, ofislerde, mağazalarda hatta marketlerde kameralar ve yapay zeka ile izlenme konusu sivil toplum kuruluşlarını yeniden ayağa kaldırabilir.

Amazon, bu tür tartışmalara girmemek için bu ürünü “gözetim/gözetleme” ifadeleriyle tanımlamaktan kaçınıyor. Hizmeti, maske ve iş güvenliği kontrol mekanizması tanımlamasıyla pazarlamaya çalışıyor.

AWS Panorama ismiyle bilinen ürün için Amazon, yapay zekanın hiçbir yüz bilgisini kaydetmediklerini, sadece anlık olarak maske takılıp takılmadığını kontrol ettiklerini vurguluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!