Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2024 Bilgileri

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

YKS Başvuruları Tamamlandı, Sınav Detayları Belli Oldu

Eylül ayından itibaren üniversitede lisans veya önlisans eğitimi almak isteyen adaylar, YKS için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu yıl 3 milyon 36 bin 945 adayın başvuru yaptığı YKS sınav oturumları Haziran ayında gerçekleştirilecek.

YKS Sınav Tarihleri ve Saatleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde yapılacak. Cumartesi günü TYT saat 10:15’te başlarken, Pazar günü AYT saat 10:15’te ve YDT ise saat 15:45’te gerçekleşecek.

YKS Giriş Belgesi ve Sınav Yerleri

YKS’ye girecek adaylar, sınav yerlerini ais.osym.gov.tr adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile sorgulayabilecekler. Sınava girecek adaylar, sınav giriş belgelerini aynı adresten edinebilecekler.

YKS Sonuçları Açıklanma Tarihi

YKS sonuçları 17 Temmuz 2024 Çarşamba günü açıklanacak. TYT’ye 3 milyon 36 bin kişi, AYT’ye ise 1 milyon 983 bin kişi girecek.

İlginç İstatistikler ve Detaylar

En genç aday 15, en yaşlı aday ise 85 yaşında. YKS’ye başvuran adayların cinsiyet dağılımı, okul türleri ve öğrenim durumlarına ilişkin çeşitli istatistikler açıklandı. Sınavlara başvuran gaziler ile şehit ve gazilerin eş ve çocuklarından sınav ücreti alınmayacak.

Engelli adaylar için özel düzenlemeler yapılarak olumsuzluk yaşanmaması ve dezavantaj yaşanmaması için hassasiyetle çalışmalar yürütülecek. 2024 YKS’ye başvuran adayların büyük bir kısmı sınava ilk kez başvuru yaparken, bazı adaylar ise beş veya daha fazla kez başvuru yapmış durumda.

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, adaylara başarılar dileyerek, sınav sürecinde emek veren herkesin en uygun ortamda sınavı geçirmesi için gereken tüm önlemlerin alındığını ve titizlikle çalışmaların yürütüldüğünü belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!