Zafer Karazeybek’in Sanatta 40. Yıl Sergisi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Zafer Karazeybek’in Misyonu: Osmanlı Dönemine Ait Gıda Kaşıklarını Gelecek Kuşaklara Aktarmak

Sedefkar Zafer Karazeybek, Osmanlı döneminde hoşaf, muhallebi, reçel, aşure gibi gıdalar için kullanılan kaşıkları tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla özel bir çalışma başlattı.

Sanatçının Kullandığı Malzemeler ve Teknikler

Karazeybek, boynuz, kemik, bağa, su kabağı, mercan, inci, pirinç, şah maksut ve ruby zoisite taşları gibi malzemeleri kullanarak kaşıklarını şekillendiriyor. Isıtarak yumuşattığı boynuzları kaşık formuna getiren sanatçı, sap kısmında çeşmibülbül, zencerek, gümüş kakma gibi detaylar ekliyor.

Bursa Kültür Yolu Festivali’nde Sergi

Zafer Karazeybek’in hoşaf kaşıklarının yer aldığı “Zafer Karazeybek Sanatta 40. Yıl Sergisi”, 9 Haziran tarihine kadar sürecek olan Bursa Kültür Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında sanatseverlerle buluşacak.

Hoşaf Kaşıkları ve Osmanlı Saray Mutfağı

Osmanlı saray mutfağında, zengin ailelerin mutfaklarında kullanılan hoşaf kaşıklarının sıhhi, steril ve mikrop tutmayan özelliklere sahip olduğunu belirten Karazeybek, malzeme seçiminde inciler, mercanlar, kemik ve fil dişi gibi özel materyallerin tercih edildiğini ifade etti.

Zafer Karazeybek’in Teknik Anlatımı

Karazeybek, hoşaf kaşıklarının yapım aşamalarını anlatırken, boynuz ve kemiklerin steril edilmesi sürecinden, malzemelerin yan yana getirilmesine, mercan süslemeleri ve yurt dışından gelen malzemelerle süsleme detaylarına kadar detaylı bilgiler verdi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!