AB, Lufthansa’ya Sağlanan 6 Milyar Euro’luk Alman Devlet Yardımını Soruşturuyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

AB Komisyonu, Lufthansa’ya Yardımın Rekabet Kurallarına Uygunluğunu İnceliyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, corona virüs (Covid-19) salgını sırasında Almanya’nın Lufthansa’ya sağladığı 6 milyar Euro’luk devlet yardımıyla ilgili bir soruşturma başlattı. Salgın nedeniyle iflasın eşiğine gelen Lufthansa’ya verilen bu yardımın Avrupa rekabet kurallarına uygun olup olmadığını araştırmak amacıyla başlatılan soruşturma hakkında AB Komisyonu net bir açıklama yaptı.

Genel Mahkeme’nin Kararı Üzerine Başlatılan Soruşturma

AB Komisyonu’nun bu kararı alma sürecinde, merkezi Lüksemburg’da bulunan AB’nin en yüksek mahkemesi olan Genel Mahkeme’nin 10 Mayıs 2023 tarihinde verdiği karar etkili oldu. Genel Mahkeme, salgın sürecinde Lufthansa’ya sağlanan 6 milyar Euro’luk Alman devlet yardımının onaylanmasını iptal etmişti. Bu karar, Komisyonun kamu yardımını onaylama sürecindeki hataları ve eksiklikleri vurgulamıştı.

Lufthansa’nın Durumu ve AB Komisyonu’nun Rolü

Lufthansa, Covid-19 salgını nedeniyle mali sıkıntılar yaşarken Almanya ve diğer bazı ülkelerden toplamda 9 milyar Euro’ya yakın bir mali yardım aldı. AB Komisyonu, üye ülkelerin bu tür yardımları nasıl sağlayacaklarını denetleyen ve rekabet kurallarına uygunluğunu değerlendiren bir role sahip. Bu çerçevede Lufthansa’ya verilen devlet yardımının rekabet kurallarına uygun olup olmadığını araştırmak da AB Komisyonu’nun görevleri arasında yer alıyor.

Lufthansa, hükümetlerden aldığı mali desteği, iflastan kurtulmak ve operasyonlarını sürdürebilmek için kullanmıştı. Şirket, Covid-19 sonrası seyahatlerin artmasıyla birlikte bu yardımı geri ödemeye başlamıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!