ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail ve Hamas Arasında Yeni Ateşkes Önerisi Tartışmaları

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

İki Ateşkes Önerisi Arasındaki Farklar

ABD Başkanı Joe Biden’ın, İsrail’in Gazze’de 3 aşamalı yeni ateşkes önerisinin, Hamas’ın geçmişte Mısır ve Katar üzerinden sunduğu teklife benzerliği ve farkları tartışma konusu oldu.

İlk Aşamada Neler Öngörülüyor?

İsrail’in sunduğu 3 aşamalı yeni ateşkes önerisinde ilk kademe, 6 haftadan oluşuyor ve İsrail askerlerinin Gazze’den çekilmesi, rehinelerin serbest bırakılması ve insani yardımların artırılması gibi adımları içeriyor.

İkinci ve Üçüncü Aşamalar

İkinci aşamada hayatta kalan tüm rehinelerin serbest bırakılması ve İsrail güçlerinin Gazze’den tamamen çekilmesi öngörülürken, üçüncü aşamada Gazze’nin yeniden inşası ve kalıcı barış süreci ele alınıyor.

Biden’ın Değişen Tutumu

Biden’ın, Hamas’ın önceki teklifine destek vermemesine rağmen İsrail’in yeni önerisini sahiplenmesi, yaklaşık 10 bin Filistinlinin öldürülmesinin ardından yaşanan değişen dinamiklerle ilişkilendiriliyor.

Müzakere Sürecinde Beklentiler

İsrail’in Gazze’deki ablukayı sona erdirip etmeyeceği, Gazze’de nasıl bir yönetimin olacağı ve yeniden imar sürecinin nasıl işleyeceği gibi konular, olası ateşkesin ardından müzakere sürecinde merakla bekleniyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!