Adalet Bakanlığı: Arabuluculuk Uygulamaları ve Başarı Oranları

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Arabuluculuk Zorunlu Hale Geldi

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ihtiyari arabuluculuğun hukuk sistemine kazandırılmasının ardından iş, ticari ve tüketici uyuşmazlıklarında arabuluculuk zorunlu hale getirildi.

Bakan Tunç: Çözüme Kavuşturulan Dosya Sayısı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bugüne kadar 5 milyon 956 bin 797 dosyanın sisteme girdiğini ve müzakeresi tamamlanan 5 milyon 766 bin 703 dosyadan 3 milyon 830 bin 372’sinin anlaşmayla sonuçlandığını belirtti.

İş Uyuşmazlıklarında Başarı Oranı Yüzde 51

Bakan Tunç, iş uyuşmazlıklarında müzakeresi tamamlanan dosyalardan 1 milyon 54 bin 805’inin anlaşmayla çözüme kavuşturulduğunu ve başarı oranının yüzde 51 olduğunu açıkladı.

Ticari ve Tüketici Uyuşmazlıklarında Başarı Oranları

Ticari arabuluculuk dosyalarının yüzde 41’lik bir başarı oranıyla ortalama 20 günde çözüldüğünü vurgulayan Tunç, tüketici uyuşmazlıklarında ise başarı oranının yüzde 38 olduğunu ifade etti.

Kira Uyuşmazlıklarında Çözüm Sağlanması

Bakan Tunç, kira davalarında arabulucuya başvuru sayısının 176 bin 769 olduğunu ve bunlardan 96 bin 461’inin anlaşmayla sonuçlandığını belirterek, 192 binden fazla kira uyuşmazlığının arabuluculuk sayesinde çözüme kavuşturulduğunu dile getirdi.

Mahkemelerin İş Yükü Azaldı

Arabuluculuk uygulamalarının mahkemelerin iş yükünü azalttığını belirten Bakan Tunç, 11 yıl boyunca arabuluculukla çözüme kavuşturulan uyuşmazlıkların mahkemelerde işlem görmesinin önüne geçildiğini ve toplumsal uzlaşı kültürüne katkı sağlandığını vurguladı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!