Ahlat’ta Selçuklu Meydan Mezarlığı Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Turizm Sezonunda Artan Hareketlilik

Ahlat’ta bulunan ve 210 dönümlük alana kurulu Selçuklu Meydan Mezarlığı, hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte turizm hareketliliğinde belirgin bir artış yaşanıyor. Dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlıklarından biri olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan tarihi mezarlık, yıl başından bu yana yurdun dört bir yanından ve yurt dışından 103 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı.

Tarihi ve Sanatsal Değerler

Anadolu’nun Orhun Abideleri olarak da nitelendirilen Selçuklu Meydan Mezarlığı, ziyaretçilerine üzerlerindeki kabartmalar, motifler, işlemeler ve kitabelerle sanat eseri niteliği taşıyan mezar taşlarını inceleme fırsatı sunarken bölgenin tarihi hakkında da bilgi veriyor.

Ziyaretçi Yoğunluğu ve Beklentiler

Bitlis İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Fuat Eker, geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu yıl Selçuklu Meydan Mezarlığı’nı ziyaret eden kişi sayısının arttığını belirtti. Eker, kentin turizm açısından önemli bir destinasyon olduğunu vurgulayarak mezarlığın ziyaretçi potansiyelinin sürekli arttığını ifade etti.

Eker, mezarlıkta yapılan peyzaj düzenlemeleri ve yürüyüş yollarının ziyaretçilerin konforunu artırdığını, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ise ziyaretçi yoğunluğunun doruk noktasına ulaştığını belirtti. Ağustos ayında Malazgirt Zaferi kutlamaları nedeniyle bölgeye ilginin arttığını da sözlerine ekledi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!