AKP Grup Başkanı Güler’den Kamuda Tasarruf Tedbirleri Teklifi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, kamuda alınacak tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemeleri içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Güler: Tasarruf ve Bilinç Yaygınlaştırılacak

Güler, teklifin ilk imza sahipleri AKP İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar ve Sakarya Milletvekli Ertuğrul Kocacık ile Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Teklifin 32 maddeden oluştuğunu belirten Güler, mali disiplini güçlendirmek amacıyla uygulamaya konulan maliye politikası çerçevesinde kamuda tasarrufların artırılmasının, tasarruf kültür ve bilincinin yaygınlaştırılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Anayasa Mahkemesi Kararına Uyum Sağlanacak

Teklife göre, Anayasa Mahkemesinin, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türk Standartları Enstitüsünün gelirleri arasında sayılan “genel bütçeden yapılacak Hazine yardımlarına” ilişkin hükme yönelik kararı doğrultusunda düzenlemeye gidiliyor. Buna göre, söz konusu hüküm, Türk Standartları Enstitüsü ile İlgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun’a derç ediliyor.

Disiplin Hükümleri Uygulanacak

Kamu kurum ve kuruluşlarının harcama ve uygulamalarının tasarruf tedbirlerine uygunluğunun izlenmesi ve denetlenmesi sonucunda, alınan tedbirlere aykırı iş ve işlemleri tespit edilenler hakkında tabi oldukları mevzuat uyarınca disiplin hükümleri uygulanacak.

Önemli Düzenlemeler Yer Alıyor

Teklifte ayrıca, bakanlıkların yapacağı yatırımlara ilişkin kaynak transferlerinin düzenlenmesi, Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı birimlerde görev yapan personelin durumu ve Defterdar kadrosuna ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!