Ankara Mahkemesi, İntihal Davasında Kararını Verdi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Sinan Yağmur’a 20 Bin Lira Maddi Tazminat Cezası

Ankara 2. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nde görülen dava sonuçlandı. Mahkeme, 2022 yılında piyasaya sürülen bir kitapta intihal tespiti yapıldığını belirterek, yazar Sinan Yağmur’un 20 bin lira maddi tazminat ödemesine hükmetti.

Kitabın Yayımı ve Dağıtımı Engellendi

Davanın önceki duruşmasında alınan karar gereği, kitabın yeniden basımı, yayımı ve dağıtımı engellenirken, basılan kitapların toplatılmasına karar verildi. Ayrıca, mahkeme kararının ulusal çapta yayın yapan en yüksek tirajlı gazetede yayımlanmasına karar verildi.

Alıntı Kurallarına Uymamıştı

Yazar ve müzisyen Bayram Bilge Tokel’in avukatı, dava sürecinde müvekkilinin eserinin ilk ve ünlü halk ozanı hakkında yazılan ilk eser olduğunu belirtti. Bilirkişi raporuna göre, Sinan Yağmur’un kitabında “Neşet Ertaş Kitabı”ndan alıntılar yaparken alıntı kurallarına uymadığı belirlendi. Yargı, kitapta yer alan kısımların sınırları aştığı ve haksız bir kullanım içerdiği kanaatine vardı.

Sonuç olarak, Ankara Mahkemesi’nin aldığı kararla Sinan Yağmur’un kitabındaki intihal nedeniyle 20 bin lira maddi tazminat cezasına çarptırıldığı ve kitabın toplatılmasına karar verildiği belirtildi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!