Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tolga Sütlü Göreve İade Edildi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

İstinaf Mahkemesinden Sütlü’ye Müjde

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğretim üyesi Dr. Tolga Sütlü, göreve iade edilmek için açtığı davanın istinaf ayağını kazandı.

Olayın Geçmişi

Dr. Tolga Sütlü, İtalya ve İsveç’te sahtekarlık suçundan mahkum olan cerrah Paolo Macchiarini ile birlikte çalıştığı iddialarıyla gündeme gelmiş ancak suçsuz bulunmuştu.

Mahkeme Kararı

İstanbul 12. İdare Mahkemesi, Sütlü’nün hukuksuz bir şekilde görevden uzaklaştırıldığına hükmetti ve ekonomik haklarının karşılanması gerektiğine karar verdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nin İtirazı Reddedildi

Bölge İdare Mahkemesi, yerel mahkemenin kararını destekleyerek, Dr. Tolga Sütlü’ye yapılan haksızlığı belirtti ve rektörlüğün itirazını reddetti.

Sütlü’nün Açıklamaları

Dr. Tolga Sütlü, yaşadığı süreci “zor” olarak nitelendirirken, Boğaziçi Üniversitesi’nde yarım kalan projelerin bilimsel araştırmalara zarar verdiğini vurguladı.

Gelecek Planları

Tolga Sütlü, geri dönmeyi düşünmediğini belirterek, bilimsel çalışmalarına başka bir üniversitede devam ettiğini söyledi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan sorunların çözülmesi halinde geri dönmeyi istediğini ifade etti.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!