Brawner: Çin, Filipinler Gemisine “Hukuksuz” Şekilde Saldırdı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Denizciye Verilen Madalya Töreni Sonrası Açıklamalar

Brawner, 17 Haziran’da Çin ve Filipinlere ait gemilerin çarpışması sonucu yaralanan bir denizciye madalya verilmesi töreni sonrasında yaptığı basın açıklamasında, Çinli askerlerin Filipinler gemisine “hukuksuz” şekilde çıkarak teçhizata el koyduğunu ve gemiye zarar verdiğini söyledi.

İade ve Zarar Ödeme Talepleri

Brawner, Çinlilerin “hukuksuz” davranışlarının “korsanlık” olduğunu savunarak, “Çinlilerden el koydukları tüfeklerimizi ve teçhizatımızı iade etmelerini talep ediyoruz ve ayrıca neden oldukları zararı ödemelerini istiyoruz.” diye konuştu. Ayrıca, Çinli sahil güvenlik personelinin saldırısını kınayarak, “Amacımız aynı zamanda savaşı önlemektir.” ifadesini kullandı.

Çin’in İddiaları ve Diğer Ülkelerin Tepkileri

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen iki Filipinli yetkili de Associated Press’e yaptıkları açıklamada, çarpışmanın ardından Çinlilerin gemiye zarar verdiğini ve Filipinli personeli yaraladığını ileri sürdü. Öte yandan ABD ve İngiltere, olaya tepki göstererek Pekin yönetimini eleştirdi.

Güney Çin Denizi Anlaşmazlığı

Güney Çin Denizi, kıyıdaş ülkeler arasında uzun süredir egemenlik ihtilaflarının yaşandığı bir bölge olarak dikkat çekiyor. Çin’in bölgedeki tek taraflı egemenlik iddialarına karşı çıkan Filipinler, uluslararası hukuk ve mahkeme kararları çerçevesinde haklarını savunmaya devam ediyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!