Brezilya’da Eski Devlet Başkanı Bolsonaro Hakkında Yolsuzluk İddiaları

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Brezilya Federal Polisi’nin Raporu ve Soruşturma

Adları açıklanmayan yetkililere göre, Brezilya Federal Polisi Bolsonaro hakkında Suudi Arabistan’dan “hediye edilen elmasları beyan etmeden zimmetine geçirip vergisini ödemediği” yönünde bir rapor hazırladı. Raporda, eski Devlet Başkanı’nın “kara para aklama” ile suçlandığı belirtiliyor.

Mahkemeye Gidecek

Yetkililer, federal polis tarafından hazırlanan raporun, Brezilya Yüksek Mahkemesine gönderileceğini aktardı. Eski Devlet Başkanı hakkında mahkemeye suç duyurusu yapılıp yapılmayacağına ise Brezilya Başsavcısı Paulo Gonet’in karar vereceği ifade edildi.

Soruşturma Kapsamında 10 Kişi

Polis, soruşturma kapsamında Bolsonaro’nun yanı sıra eski Devlet Başkanı’nın avukatlarından Frederick Wassef ve Fabio Wajngarten’in de aralarında bulunduğu 10 kişiyi de dosyaya dahil etti.

İlgili Kişilerin Açıklamaları

Wassef, soruşturmanın gizli yürütülmesi gerektiğini belirterek olayın basına sızdırılmasını eleştirdi. Wajngarten ise sosyal medyada yaptığı paylaşımda, soruşturmayla ilgisinin olmadığını savunarak Bolsonaro’yu desteklediği için cezalandırıldığını ifade etti.

Geçmişte Yaşananlar

Federal polis, geçen yıl Bolsonaro’yu 3 milyon dolarlık elmas mücevherleri ülkeye sokmak ve iki lüks saati satmakla suçlamıştı. Bolsonaro’nun Suudi Arabistan’dan hediye olarak aldığı saatleri 70 bin dolar karşılığında sattığı iddia edilmişti. Brezilya, yurt dışından gelen vatandaşlardan değeri 1000 doların üzerinde olan malların beyan edilmesini ve vergi ödenmesini şart koşuyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!